Az iskola névadójához kapcsolódó rendezvényre 2013. október 9-11. között került sor a Felsőszeli Széchenyi István Alapiskolában.
A gyermekeket a három nap alatt idén is sokrétű programok várták, ezeket október 7-én László Ildikó igazgatónő ismertette, majd Morovics Ibolya magyar szakos tanár a kilencedikes tanulók közreműködésével rövid megemlékezést tartott az aradi vértanúkról.
Október 9-én a gyermekekre változatos tevékenységek vártak. Reggel az iskolában működő Bercsényi Miklós Hagyományőrző Csapat új tagjainak avatása zajlott Mészáros Magdolna irányításával. Az avatást még ünnepélyesebbé tette a jubiláló felfedező csapat tevékenységéről szóló prezentáció, amely az elmúlt tíz év aktív munkáját mutatta be.
A továbbiakban a felső tagozatos tanulók futballtornán szurkolhattak, ahol a résztvevő csapatok – a tallósiak, jókaiak, perediek, Felsőszeliből pedig a hazaiakon kívül a szlovák iskolások is – a Széchenyi-kupáért küzdöttek meg egymással. A kupa ismét a házigazdáknál, tehát a felsőszeli magyar iskolásoknál maradt. A futballtorna szervezője Néma Dezső tornatanár volt.
Ugyancsak e napon zajlott az újonnan berendezett Olvasókuckó falának festése Jakubecz Márta vezetésével. Az Olvasókuckóba bárki elvonulhat, aki a szünetekben nyugodt helyre vágyik, egy jó könyvvel, olvasmánnyal a kezében. A közös alkotás – melyről nem hiányoztak az irodalmi művek szereplői sem, mint Lúdas Matyi, János vitéz, Iluska és mások - délutánra elkészült, s elnyerte a gyermekek tetszését.
Időközben Király Katalin irányításával az ötödik és hatodik osztályosok történelmi vetélkedője zajlott. Ugyancsak délelőtt hallgathatták meg a gyermekek egy rendőr előadását a drogkeresés módszereiről.
Az alsó tagozatosok számára a foglalkozások célja a mára elfeledett falusi parasztélet közösségi munkáinak bemutatása, illetve megtapasztalása volt. A nagymamák, a felsőszeli Csemadok Rozmaring éneklőcsoportjának tagjai, illetve a királyrévi Ázsóth Rózsika néni irányításával az élvezettel dolgozó apró kezek gazdáinak a tollfosztás, kukoricafosztás és morzsolás megélése a munka megismerésén túl nagyszerű alkalmat nyújtott a beszélgetésre, mesélésre. Az alsó tagozatosok számára a nap folyamán érdekes játékok voltak a felfedező csapat tagjai irányította igricjátékok is.
Másnap, október 10-én, a reggeli órákban került sor a Széchenyi-napok egyes versenyeinek értékelésére. Az említett focitorna és történelmi vetélkedő mellett az iskola tanulói előzetesen több kategóriában alkotópályázatba is benevezhettek: volt irodalmi és rajzpályázat meghatározott témákkal. Az alsó tagozaton a kisgyermekeknek saját mesét lehetett írni és rajzolni. A felső tagozaton a fogalmazástémák közül a legtöbben a szeretetről és az összefogásról szóló elmélkedést választották. Kiváló fogalmazások születtek szinte minden témában.
A rajztémák a következők voltak: „A Széchenyi-napok logója” és az „Álmomban ott jártam”. Mindkét témáról hangulatos rajzok készültek, melyekből kiállítás nyílt az iskola folyosóján.
A díjazott tanulók oklevelet és ajándékot vehettek át. Az eredményhirdetés után az iskola igazgatónője, László Ildikó rámutatott az idei Széchenyi-napok sikerességére.
Az eredményhirdetés után a régi mesterségek és tevékenységek kerültek középpontba. Bemutatták a virágkötészetet, a fazekasmesterséget és kosárfonást, ezeket a gyermekek ki is próbálhatták. Az udvaron előadást hallhattak a lótenyésztésről és a lovak gondozásáról, kürtöskalácsot süthettek, amit mindannyian megkóstolhattak. Közben minden osztály megtekintette a kultúrházban nyílt – a Csemadok helyi szervezete által rendezett - régi tárgyak kiállítását.
A programokra a tanulók egy aznapra készített órarend szerint voltak beosztva, hogy senki se maradjon le az egyes rendezvényekről.
A délutáni órákban érkezett meg a magyarországi Kaposszekcsőről a baráti iskola tizenöt diákja és három kísérő tanára. A kaposszekcsői tanulókkal és tanáraikkal évente találkoznak a felsőszeliek, felváltva utaznak egymáshoz. A két falut a múlt is összeköti: Felsőszeliből Kaposszekcsőre telepítették ki a legtöbb embert, így sok családot rokoni szálak is fűzik egymáshoz. Nagy volt az öröm a vendégek érkezésekor.
Október 11-én az egész iskola a magyarországi vendégekkel együtt Vajkára kirándult. Az első megálló Bős volt, majd a vízierőmű megtekintése után Vajkán gazdag programmal várták a diákokat. Volt sétakocsikázás, túra az ártéri erdőben, aranymosás, állatsimogatás kecskefejési lehetőséggel, hajózás (komppal utazás), végül pedig a házigazdák bográcsgulyással és palacsintával vendégelték meg a vidám diáktársaságot. A programok során sok új információt szereztek a tanulók, pl. az ártéri erdő növényzetéről. Otthon az esti órákban az Érsekújvári Rockszínpad előadásában Az oroszlánkirály rockoperát tekintették meg a gyermekek. Az előadás fergeteges sikert aratott mind a kisebbek, mind a nagyobbak körében.
Bár a Széchenyi-napok rendezvénye a színházi előadással véget ért, a vendégfogadó gyermekekre és a kaposszekcsői vendégekre még szombaton is gazdag program várt: délelőtt egy zoboraljai kirándulás, délután pedig a falu, Felsőszeli alaposabb megismerése.
Az idei, XII. Széchenyi-napok keretében megint sikerült a felsőszeli pedagógusoknak tanítványaik figyelmét az iskola névadója, Széchenyi István által képviselt szellemi értékekre irányítani, megerősítve bennük a nemzeti hovatartozás érzését.
Jakubecz Márta, Felsőszeli