Ön most a régi weboldalunkat nézi (Archívum).  VISSZA AZ ÚJ WEBOLDALRA
Változások a végkielégítés jogi szabályozásában

Változások a végkielégítés jogi szabályozásában

2025. január 06., hétfő | Ma: Boldizsár (HU), Antónia (SK)
Tanácsadó Vissza
Címlap > Tanácsadó > Változások a végkielégítés jogi szabályozásában
Változások a végkielégítés jogi szabályozásában 2013. október 08. kedd, 14:17
Változások a végkielégítés jogi szabályozásában

   Talán még néhány olvasónk emlékezik két évvel ezelőtti összefoglalómra a végkielégítésről, melyet azzal zártam, hogy az akkori szabályozásban változás várható (lásd lapunk 2011/2 számát). Ez 2011. szept. 1-i hatállyal be is következett a Munka Törvénykönyvének 257/2011 sz. módosításával, amely liberálisabb, rugalmasabb szemléletmódot próbált bevinni a munkaviszonyokba. A végkielégítést illetően is jelentős változásokat vezetett be, hiszen eltörölte a nálunk megszokott (más országokban viszont egyáltalán nem gyakori) végkielégítésre való jogosultságot abban az esetben, amikor a munkavállaló ledolgozza a felmondási időt. A felmondási idő alatt végzett munkáért járó bérrel párhuzamosan csak egyetlen esetben maradt meg a végkielégítésre való jogosultság: ha a felmondás munkahelyi baleset vagy egészségkárosodás, ill. annak veszélye miatt történt (természetesen csak akkor, ha ezeket nem a munkavállaló okozta) – ilyenkor a végkielégítés mértéke a havi átlagkereset tízszerese. Más okból történő felmondásnál tehát a munkavállaló választhatott, hogy ledolgozza a felmondási időt (részben vagy teljes mértékben), ill. egyezséggel végkielégítés kifizetése mellett távozik, melynek mértéke megegyezett a felmondási időért járó bérrel (1-3 havi bér). A racionálisnak mondható új rendelkezés azonban nem sokáig volt érvényben, mivel a Munka Törvénykönyve legutóbbi 361/2012 sz. módosításának köszönhetően 2013. január 1-ével ismét a régebbi szabályozás lépett érvénybe, tehát újra jár a végkielégítés a ledolgozott felmondási idő után is. Változott a végkielégítés mértéke is, amely a munkáltatónál ledolgozott évek számától és a munkaviszony megszűnésének módjától (felmondás vagy megegyezés) függően ezentúl 1-5 havi bér. Természetesen a jelenlegi jogszabály csak azokra a munkavállalókra vonatkozik, akiknél a munkaviszony megszűnéséhez vezető felmondásra vagy megegyezésre 2012. december 31. után kerül sor.

   Az említett változások nem érintették a végkielégítésre való jogosultság feltételeit, tehát végkielégítés továbbra is akkor jár, ha a munkaviszony a Munka Törvénykönyve 63. § 1. bekezdés a), b) vagy c) pontjában felsorolt okokból kifolyólag szűnik meg (a munkáltató átszervezése, létszámleépítés, ill. a munkavállaló egészségi alkalmatlansága).

Mgr. Szekeres Klaudia, ügyvéd
Tel.: 031-7796006, 0914-240723

Galéria
Előfizetés
Megrendelem a TERRA Hírújságot
0,50 € x 12 szám = 6 €/év
Aktuális számunk

Aktuális számunk

TERRA Hírújság VIII. évfolyam 4. száma

Rólunk
Tisztelt Olvasó! Üdvözöljük a TERRA Hírújság honlapján. Regionális, Mátyusföld magyarok lakta településein terjesztett hírújság vagyunk, amely a Rólunk, nekünk mottónak megfelelve végzi munkáját. Terjesztői hálózatunk segítségével havonta 30 település 5000 otthonába juttatjuk el lapunkat. A TERRA Hírújság magyar nyelven jelenik meg. A szűkebb régió közéletének történései, a sport, a kultúra eseményeinek ismertetése mellett jogi, egészségügyi, kertészeti tanácsadó szolgálja az olvasót. Mindezek mellett célunk régiónk neves személyiségeinek… Bővebben
Támogatók
Partnereink
További partnereink
Max.: 5 MB (doc, pdf)