A diszkalkúlia - a számolási zavar, a matematikai zavar összetett fogalma. Leggyakrabb esetben a tanulási zavar tavábbi zavaraival párosul, csupán ritkán fordul elő egyedül.
Sok esetben felmerül a kérdés: mi az okozója a problémának? Számos kutatás bizonyítja, hogy az agy strukturális, ill. genetikai állapota, valamit a gyermekkorban elszenvedett agykárosodás lehet a kiváltó oka. Megfigyelések szerint a kromoszómás rendellenesség, ill. a nem megfelelő szociális tényezők is hozzájárulhatnak a matematikai műveletek helytelen használatához.
A matematika terén konkrétan kialakulhat a bizonytalan térbeli és időbeli ingadozás, azaz orientációs gondok, nehézségek a tájékozódásban. A számokkal és mennyiségekkel kapcsolatos problémák esetében felmerül a számok kihagyása, felcserélése, a mennyiség helytelen értelmezése. Nehézségek mutatkoznak a számok grafikus megjelenésében (a geometriai alakzatok alkalmazásában), diktálás esetén a számnevek hibás leírásában és olvasásában, a matematikai szimbólumok (+,-,:,x) alkalmazásában. Látványos hibának számít, ha a diák a műveletet nem tudja értelmezni, nem alakul ki vagy eredően rossz számolási technikát használ, ha irányt téveszt a számolás közben (pl.9+2=7), ha műveletet cserél (12:3=15). Figyelemfelhívó, ha a tanuló összekeveri a számok sorrendjét pl. 314 helyett 341 ír.
Az iskolai munkánk során az utóbbi években (talán) a legnagyobb problémát a tanulók logikus gondolkodásának a hiánya okozza. Ez a tény nemcsak a matematikai aplikációk esetében merül fel, hanem a mindennapi életben is. Nehézségek jelennek meg az egyszerű és az összetett szöveges feladatok esetében- nem tudja a diák kiszűrni a lényeget. Ez jellemző egy elolvasott szöveg esetére is. Próbáljuk meg otthon egy szöveget elolvastatni gyermekünkkel, ill. annak rövid tartalmát elmondatni vele a lehető legrövidebb módon. Nehézségbe ütközik a szókincs hiányosságának, a lényeg kiszűrésének köszönhetően. Miért is „van” ez? Meglátásom szerint, a gyermekek legnagyobb többsége nem áll készen arra, hogy egyedül oldja ügyes- bajos dolgát, a szülőtől várja a megoldást. Hiányzik az önértékelés és az önmegvalósítás készsége. Milyen hiányosságokat okoz ez a tanulásban? Lehet ez a szöveg megértésének zavara, érzelmi és neurotikus zavar, a motiváció hiánya, de megjelenhetnek a fogalmak strukturális hiányai is.
Milyen korrekciót javasol a szakember? Természetesen először meg kell állapítani, hogy a diszkalkúlia mely formájáról van szó. Ha ez megtörtént, törekedjünk arra, hogy a gyermek szemléltető segédeszközzel dolgozzon pl. helyiérték tábla, számegyenes, golyós számológép, szorzótábla. Majd lépésről lépésre haladjunk, amig a tanuló el nem sajátítja az alapvető foglamakat, aplikációkat. Nagyobb évfolyamokban zsebszámológépet is használhatunk.
A korrekciós munka során nélkülözhetetlen, hogy a diák jól érezze magát, sikerélménye legyen, hiszen csak így eredményes a munka.
PaedDr. Tóth Szilvia, Tardoskedd