Ha a hosszú őszi és téli estéken kísérletező kedvünk támadna, nagyon finom és olcsó keménysajtot készíthetünk el családunknak.
A házilag készített sajthoz a következő dolgokat kell beszerezni:
A legfontosabb a jó minőségű házi tehéntej, amely beszerezhető a termelőtől vagy a tejautomatákból. Lefölözött, üzleti tejjel nincs értelme kísérletezni, mert biztos, hogy csak kiöntenénk az egészet.
Már az első sajt elkészítésekor rájövünk, hogy a házitej valóban megbízható minőségű-e. A jó minőségű házisajt 6 liter tejből készíthető, súlya 70-80 dkg. Ha a tej rosszabb minőségű, akkor ennél kevesebb, 40-50 dkg sajtot kapunk.
A jó minőségű házitej beszerzésén kívül szükségünk lesz 1,5 dl ecetre, sóra, egy vadonatúj textilpelenkára, egy préselőedényre, amihez egy préselőkorong is tartozik. A préselőedényt a koronggal nagyon könnyen el tudjuk készíteni otthon is. Nyomósúlyként megfelelő lesz egy 2,5 literes műanyag flakon, teli vízzel.
A préselőedényt az alábbiak szerint készítjük el:
Egy műanyag ételhordó alsó részéből készítjük el az edényt, úgy, hogy az oldalát és az alját kilyukasztgatjuk, hogy a savó a lyukakon kiszivároghasson. 2 mm-es lyukakat fúrunk az edény alján körkörösen, arányosan elosztva, és az edény oldalán kb. 2 cm magasságig, az edény aljától számítva. A préselőkorongot műanyag vágódeszkából készíthetjük el, ami szintén könnyen beszerezhető, és aránylag vastag. A vágódeszkából akkora átmérőjű kört vágunk ki, hogy beleférjen a préselőedény belsejébe.
Ha a préselőedényünk elkészült, akkor hozzákezdhetünk a sajtkészítéshez, ami szinte gyerekjáték lesz ezután.
A 6 liter tejet keverés mellett habosra felforraljuk, majd 2 evőkanál sót teszünk bele, így főzzük kb. 2 percig. Ha a sajtot fűszerrel, bazsalikommal, snidlinggel vagy kaporral szeretnénk ízesíteni, akkor ezeket a fűszereket ekkor kell belerakni. Utána 1,5 dl ecetet adunk hozzá, és még 2 percig főzzük.
Az ecet összerántja a tejet, és az így kapott sűrű anyagot szűrjük le a textilpelenkán. Hagyjuk lecsöpögni. Még forrón, pelenkástól tegyük bele a préselőedénybe, tegyük rá a tetejére a korongot, és nehezéknek a vízzel teli flakont. A mi esetünkben a flakon lesz a nyomósúly. Hűvös helyen, 10 -12 óra alatt a fölösleges savó kicsöpög. Másnap reggel pelenka segítségével ki lehet a formából szépen borítani, és már kész is a finom sajt. Én este szoktam elkészíteni, reggelinél már a sajttal kedveskedek a családomnak.
A sajtkészítés következő teendője a sózás, tehát a tartósítás. A sajt tetejét és az oldalát jól bekenjük sóval, ezután megfordítjuk. A másik oldalát is besózzuk, majd egy rövid ideig állni hagyjuk.
A sajt sárgulása természetes jelenség, az érés folyamata:
Minnél tovább érleljük, annál sárgább és keményebb lesz. Ez a fajta házisajt azonnali fogyasztásra ajánlható, kirántásra is alkalmas, mert garantálhatom, hogy a panírból a házisajt nem fog sütés közben kifolyni. Biztosan állíthatom, hogy az általunk elkészített sajtot nem lehet elrontani, azonnal elfogy és a család kedvence lesz.
Ing. Bréda Tamás, Nagymácséd