Az összeállításnál, a személyek kiválasztásánál – hogy e munka megfeleljen küldetésének – bizonyos nevelési, módszertani szempontokat is figyelembe vettünk. Hiszen az alap- és középiskolák feladata többek között – netán küldetése – a tanulók életpályákra való irányítása, felkészítése. Elvszerűen arra törekedtünk, hogy minden település arányosan szerepeljen a lexikonban. Általában a lakosság számának, s azok iskolai végzettségének megfelelő arányú személyt, egyéniséget igyekeztünk e munkába sorolni.
A háromszáz személyre tervezett lexikon elméletileg három részre bontható. Egy részét a Magyarországra áttelepített, vagy egyéb módon külföldre került azon mátyusföldiek alkotják, akik a tudományok, a művészetek, a sport és egyéb szakterületeken értek el az átlagosnál jobb, talán nem tűnik szerénytelenségnek, ha azt mondjuk: kimagasló eredményeket. Egyes esetekben a Magyarországon született mátyusföldi utódokat is szerepeltetjük.
A második részben azok a személyiségek találhatók, akik 1945 után – a hontalanság éveiben -, vagy pár évvel előtte kezdték meg tanulmányaikat (1945 – 1949-ben na anyanyelvi iskolákban), akik pótolták a „déli végekre” telepített értelmiségiek: tanítók, papok és más művelt emberek hiányát, behozandó így a 70-es évek elejére lépéshátrányunkat. Minden tettükkel, cselekedetükkel bizonyították: az alapiskolát, a középiskolát anyanyelvükön abszolválók is lehetnek tudósok, a kultúra kimagasló szintű szervezői, válogatott sportolók, világbajnoki helyezettek, tudomásul adva az iskola nyelvi választásánál tétovázó szülőknek: „a mi iskoláinkból is eljuthatnak a miniszteri székbe”.
A lexikon harmadik részeként – ha elkülönítenénk – polgármesterink, esetleg az előző társadalmi rendszerben vezető tisztséget betöltő személyiségek életrajzával találkozhatunk. Ez eszmefuttatás után hadd mondjuk el, hogy e háromszázan kívül több százan megérdemelnék, hogy e lexikonba kerüljenek. Pedagógusok, orvosok stb. Mivel módszertani kiadványnak szántuk e munkát, segédanyagnak pedagógusoknak, a szülők, s egyéb kompetens személyiségek munkáját megkönnyítendő, nem maradhat el pár konkrét adat felsorolása sem. – Hiszen a múlt értékelése nélkül nem lehet jövőt építeni.
(Részlet az Előszóból)