Bronzkorszak (i.e. 2200 - 750)
Az emberiség eme korszakában kiteljesedett a patriarchátus: a nagycsalád vezetőjévé a férfi vált. A mezőgazdaság alapja a faekés földművelés, a lovakat már igás állatként is használták. Kialakult a harcosok rétege. A megerősített települések közül a jelentősebbek közigazgatási, politikai, gazdasági központokká váltak. Kialakult a kézművesek rétege. Halottaikat zsugorított testtartásban, egyes esetekben hamvasztva temették el. Kialakult a Napkultusz.
Korai bronzkorszakbeli leleteinket Nagygurab, Vágsellye-Vágvecse, Feketenyék, Taksony, Diószeg és Geszt térségében tárták fel régészeink, 1952-től kezdődően. Többek között az ún. nyitrai kultúra gazdag lelőhelyeire bukkantak, majd az unetikus temetkezési formák maradványaira (zsugorított helyzetben lévő halottak). A magyarádi kultúra gazdag lelőhelyeként emlegetjük Gesztét.
A sírdombos kultúra (temetkezési forma) népeinek kultúrájára bukkantak a szakemberek Ábrahám, Diószeg és Vezekény térségében, ez a középső bronzkor kultúrája. Ez azt jelenti, hogy már a mai temetkezési formát alkalmazták.
A felső- vagy késői bronzkorszak legjelentősebb kultúrája az urnamezői népesség kultúrája volt. Lelőhelyei: Nagygurab, Ábrahám, Királyrév, Diószeg, Deáki, Sempte, Szered, Patta és Vágsellye térsége.
A sírok feltárása a bizonyítéka a bronzból készült gazdag szerszámoknak, fegyvereknek.
A vaskorszak (i.e. 750 – időszámításunk kezdetei)
Az őskorszak legfejlettebb évszázadai. A kemény, de törékeny bronzeszközöket a vas váltotta fel. Az első korszak a salburg melletti lelőhelyről Haltstattól kapta a nevét, a második szakasz a svájci lelőhely La Tene után.
A törzsfők sírjaiban a fegyvereken és ékszereken kívül négykerekű kocsik, vert edények és egyéb luxusdolgokat találtak. A törzsi arisztokrácia elkülönült a közösség többi tagjaitól.
A kései, latenei – vaskorban élő népeket már név szerint ismerjük. Az elsők a kelták voltak.
A haltstatti kultúra népeinek maradványai, lelőhelyei a következő településeken gazdagítják Mátyusföld őskorát: Réte, Geszt, Nagygurab, Szered, Pusztafödémes, Nagyfödémes, Ábrahám, Vágsellye.
A fiatalabb vaskorszak emlékeire Nagygurabon, Nebojszán, Felső Jattón, Tornócon, Szereden, Vágsellyén, Felsőszeliben, Taksonyon, Ábrahámban és Alsó Szerdahely területén bukkantak rá elsősorban építkezések alkalmával a szakemberek.
A gazdag eszköztár – fegyverek, díszítőelemek, kerámia és a csontvázak a magasan fejlett emberi társadalom bizonyítékai.
Időszámításunk kezdetén a Mátyusföldön is megjelennek a rómaiak, az ókor egyik legfejlettebb birodalmának katonái. Nem szabad megfeledkeznünk az egyiptomi, a közel- és távolkeleti népekről, akik már időszámításunk előtt fejlett társadalmakban éltek.
(Irodalom: Szlovák történelmi lexikon, Tomáš Kőnig: Galantský región v praveku, Az emberiség krónikája)
Pukkai László