Az öröklés intézményével életünk során valószínűleg sajnos valamennyien találkozunk. Ilyenkor a hozzátartozónk elvesztésével járó fájdalomban általában nehezen igazodunk ki az öröklési jog útvesztőiben, illetve gyakran tévesen gondoljuk, hogy a hagyatéki eljárás csak az elhunyt aktív (passzíváktól- tartozásoktól mentes) vagyonára vonatkozik. Ritkábban ugyan, de előfordulnak olyan esetek is, amikor rég nem látott rokonunk hagyatékának tárgyalására kapunk jogos örökösként idézést anélkül, hogy elhunyt rokonunk vagyoni helyzetével tisztában lennénk. Szem előtt tartva az ehhez hasonló körülményeket, idézzük fel az öröklés alapvető szabályait, különös tekintettel az elhunyt- a továbbiakban ún. örökhagyó adósságainak sorsára.
A Szlovák Köztársaság jogrendje szerint örökölni törvény, végrendelet vagy mindkét jogcím párosításával lehet. Végrendelet szerinti örökös hiányában következik a törvényes öröklés. Az örökségről csak részben végrendelkezés esetén az örökség fennmaradó része a törvényes örökösökre száll, míg végezetül törvényes örökösök hiányában az állam az örökös.
Törvényes örökléskor elsősorban az örökhagyó gyermekei és házastársa örökölnek, mindegyikük azonos részben. Ha valamelyik gyermek nem örököl, az ő részét az örökségből a gyermekei szerzik meg, egyenlő részben. Ha nem örökölnek ezek a gyermekek sem vagy közülük valamelyik, akkor az ő leszármazottaik örökölnek, szintén egyenlő részben. Ha nem örökölnek az örökhagyó leszármazottai, a második csoportban örököl a házastárs, az örökhagyó szülei, továbbá azok, akik az örökhagyóval a halála előtt legalább egy évig közös háztartásban éltek, és akik ebből az okból kifolyólag a közös háztartással törődtek vagy eltartottként az örökhagyóra voltak utalva. Ha nem örököl a házastárs és egyik szülő sem, a harmadik csoportban egyenlő részben az örökhagyó testvérei örökölnek és azok, akik az örökhagyóval a halála előtt legalább egy évig közös háztartásban éltek és akik ebből az okból kifolyólag a közös háztartással törődtek vagy eltartottként az örökhagyóra voltak utalva. Ha a harmadik csoportban semmilyen örökös nem örököl, a negyedik csoportban egyenlő részben örökölnek az örökhagyó nagyszülei, és ha közülük egyikük sem örököl, akkor egyenlő részben örökölnek az ő gyermekeik.
Az így felvázolt törvényes öröklés alapvető rendje jól ábrázolja az öröklés hierarchiáját, és egyaránt ad magyarázatot arra, miként válhatunk akár egy leszármazott nélkül elhunyt távolabbi rokonunk törvényes örökösévé. Ha az örökség tárgyát vizsgáljuk, érdemes különbséget tenni azon jogok és kötelezettségek közt, melyek az örökhagyó személyéhez kötöttek, ezért nem örökölhetők (pl. személyi jogok, szolgalmi jogok), vagy amelyek jogutódlásáról külön törvények rendelkeznek (pl. az elhunyt életbiztosításából eredő teljesítés megszerzése). Az örökhagyó többi tulajdoni jogának és kötelezettségének megszerzése a Polgári Törvénykönyvben lefektetett öröklési jog szerint zajlik, mely egyértelműen kimondja, hogy az örökös a megszerzett örökség értékének összegéig felelős az örökhagyó temetésével összefüggő ésszerű költségekért és az örökhagyó adósságaiért, melyek az örökhagyó halálával átszálltak rá. Ha több örökös is van, az örökhagyó temetésének költségeiért és adósságaiért az örökösök annak arányában felelnek, hogy mit szereztek meg az örökségből, az egész örökséghez viszonyítva.
A jelenlegi rovat címében feltett kérdésre tehát igennel kell válaszolnom, viszont az említett törvényes rendelkezésből ki kell emelni, hogy csak a megszerzett örökség értékének összegéig felelünk az örökölt adósságokért. Ezzel kapcsolatban említést kell tenni az örökség visszautasításának jogáról is, mellyel az örökös nyilatkozat formájában élhet az erre vonatkozó bírósági értesítés kézhezvételétől számított egy hónapon belül. Amennyiben az örökös elfogadja az örökséget annak aktív (vagyoni) és passzív (adósságos) tartozékaival együtt, úgy a későbbiekben nem csak az örökhagyó hagyatékával, hanem saját vagyonával is felel az örökhagyó adósságaiért, mindezt természetesen a már említett megszerzett örökség értékének összegéig.
Ez a jogi tanácsadás nem teljeskörű; a korlátozott kérdésfeltevés, valamint a szűkös terjedelmi korlátok folytán nem minden esetben alkalmas az adott probléma mindenre kiterjedő megválaszolására, valamint a teljes jogi vélemény kialakítására. Ennek következtében sem a szerkesztőség, sem pedig a választ adó ügyvéd nem vállal teljeskörű felelősséget az adott jogi tanács gyakorlatban való felhasználásáért. A felmerült jogi problémájával kapcsolatos végső döntése előtt mindenképpen konzultáljon jogi képviselőjével.
Mgr. Kőrösi Ildikó, ügyvéd