A felsőszeli Mátyus néptánccsoport fennállásának 20. évfordulója alkalmából október 26-án, szombaton ünnepi táncesttel kedveskedett a néptánckedvelőknek. A műsoron felléptek továbbá a Berkenye néptáncegyüttes Kosútról, a Dunaág néptánccsoport Dunaszerdahelyről és a Cserók tánccsoport Győrből.
A Mátyus a Csemadok mellett működő csoportként alakult újjá 1993-ban, és működik azóta folyamatosan a Csemadok, később a Fikusz Ifjúsági Szervezet művészeti csoportjaként. A csoport legfontosabb célkitűzése a néptánc fiatalokkal való megszerettetése, értékeink közvetítése, bemutatása, mert vallják, hogy az ember értékét nem az adja meg, hogy szép-e vagy gazdag, hanem hogy mennyi örömöt tud adni másoknak.
A csoportban jól megférnek egymás mellett az alapiskolás, középiskolás, főiskolás diákok és a már dolgozó felnőtt fiatalok. Nemcsak a Mátyusföld táncaival és népdalaival, de magyarországi és erdélyi táncanyaggal is foglalkoznak. Állandó fellépői a falu és a régió kulturális eseményeinek, bemutatkoztak már jó néhány környékbeli településen, valamint a határon túl is.
A tánccsoportot a Bicskás zenekar kíséri, melynek tagjai Renczés Balázs, Szalai Máté és Bedecs Csaba. Műsorszámaik koreográfiáit a környékbeli tánccsoportok vezetői és táncosai készítették, ez adta az ötletet az ünnepi műsor programjához.
Az est folyamán elsőként a nemeskosúti Berkenye Néptáncegyüttes lépett színpadra. Vezetőik Botló Péter és Ildikó. Ez alkalommal Észak-mezőségi táncokat mutattak be, majd a Mátyus néptánccsoport előadásában gömöri összeállítást láthatott a közönség. A dunaszerdahelyi Dunaág Néptáncműhely vezetői Volner Nagy Melinda és Nagy Iván, erre az estére Szlovákia zenés és táncos hagyományaiból válogattak, előbb a Kis Dunaág utánpótlás csoport Zoboralji tűzugrást mutatott be, majd a Dunaág Néptáncegyüttes előadásában Zólyomi táncokat láthattunk. Ezután Jobbágytelki táncok következtek a Mátyus tánccsoport előadásában. A győrszentiváni Cserók Néptáncegyüttes először rábaközi táncokkal lépett színpadra, majd a Mátyus tánccsoport előadásában Küküllőmenti táncokat láthatott a közönség. Az est zárószáma előtt a győrszentiváni Cserók néptáncegyüttes előadásában somogyi táncok következtek és az est kicsúcsosodásaként a jubiláló Mátyus mérai táncokat mutatott be, melynek koreográfusai a mérai származású Muszka György és Muszka Ilona voltak. A fergeteges műsort tapsviharral köszönte meg a közönség, hiszen egy nagyon színvonalas, szívvel-lélekkel teli összeállítást láthattunk. Az igényes, nagy odafigyelést igénylő koreográfiák ellenére a csoport tagjairól sugárzott a lelkesedés, a tánc szeretete, az ifjúság lendületével, mosolygó arccal nyújtottak maradandó élményt. A táncos kedv és az energikus mozgás az ünnepi műsor végeztével sem lanyhult, hiszen hajnalig tartó táncház következett, melyhez a talpalávalót a Pósfa zenekar biztosította.
Nogely Mónika, Felsőszeli