A LEADER program az Európai Unió vidékfejlesztési politikájának része, az Európai Bizottság által kidolgozott négy közösségi kezdeményezés egyike. A program célja, hogy a vidék fejlesztésére szánt uniós források ne egymástól elkülönült területeken (oktatás, egészségügy, mezőgazdasági fejlesztés, kulturális fejlesztés, vállalkozásfejlesztés stb.) és ne a helyi társadalom megkérdezése nélkül legyenek felhasználva, hanem integrált kezdeményezéseken keresztül és a helyi politikai, gazdasági szereplők és civilszervezetek bevonásával.
Ennek érdekében minden kistérségben „Helyi Akciócsoportot” kell létrehozni, amelybe az önkormányzatok, a kistérség vállalkozói és a kistérség civil szerveződései kerülhetnek be. Ezen akciócsoportok feladata az adott kistérség vidékfejlesztési stratégiájának kialakítása. Ezután a rendelkezésre álló vidékfejlesztési pénzügyi forrásokat helyben, helyi pályáztatás útján osztják szét olyan projektekre, amelyek az egyes települések gazdasági és szociális fejlesztési terveivel is összhangban állnak.
Leader program vidékünkön
A program már kiírt, 2020-ig tartó időszakára a Vágsellyei járás több települése helyi akciócsoportot alapított. A szerveződés elnökét, Iván Gyula mérnököt, Farkasd község polgármesterét kérdeztük.
A kiírásnak megfelelően hoztuk létre még 2012-ben, a belügyminisztériumban polgári társulásként, MAS CSÁNGÓ néven bejegyzett helyi akciócsoportot (HACS). Tagjai a Csángó Kistérségi Társulás és a Vágsellyei járás településein /Deáki, Pered, Zsigárd, Farkasd, Negyed/ kívül még a térség néhány társadalmi szervezete, vállalkozók és fizikai személyek. 2015-ben a CSÁNGÓ HACS-hoz csatlakoztak még Vágkirályfa, Vághosszúfalu, Sókszelőce települések és az érsekújvári járásból Tardoskedd község, valamint újabb társadalmi szervezetek és vállalkozók. A Leader programban az eddig felhasználható keretösszegek nagysága csak néhány tízezer euró volt, de térségünk felzárkóztatásához, fejlesztéséhez minden lehetőséget kötelességünk kihasználni. Az új tervezési időszakban a vidékfejlesztési pályázatokra kiírt pénzösszegek jóval nagyobbak lesznek. Az eddigi információk szerint Nyitra megyében a vidékfejlesztési pályázatokra szánt pénzösszeg akciócsoportonként, kb. 3 millió eurót tesz majd ki. A pályázatok elbírálása és azt követően a támogatási összegek jóváhagyását a helyi akciócsoportok végzik. A támogatások nagyobbik része a civil szerveződések, helyi vállalkozások, kezdeményezések megsegítésére fordítható, de a helyi önkormányzatok is több közös tervet, régóta megoldásra váró helyi gondot is véglegesen megoldhatnak a projektek segítségével. Az ilyenekből pedig minden faluban akad bőven. Közös dolgaink közül talán egy biztonságos, az egész régiót behálózó kerékpárút kiépítését, természeti, kulturális értékeink védelmét, a turizmus fejlesztését emelném ki.
Az egyeztető üléseken hozott döntés értelmében a helyi akciócsoport központja a zsigárdi Kulturális Informatikai és Tájékoztató Központ /KIC/ lesz, elérhetősége a CSÁNGÓ HACS honlapja és telefonjai. A program menedzsere Balogh Baranyay Szabina. Őt is megkérdeztük.
A helyi akciócsoport most formálódik. Sikeres pályázat esetén várhatóan felgyorsul a dolgok menete. Sok minden vár ránk, de felkészülten, tettrekészen várjuk a kihívásokat. A települések önkormányzataival, szervezeteivel, vállalkozóival az elmúlt évek alatt jó kapcsolatokat alakítottunk ki, tehát a programhoz kötődő rendezvénysorozatok – találkozók, fórumok, információs napok stb. megszervezésével nem lesz különösebb gondunk, ahogy a projekt népszerűsítésével sem. A sikeres pályázat esetén számítunk az ebben tapasztaltabbak tanácsaira, segítségére is, hiszen közvetlen szomszédságunkban / Galántai járás/, már több sikeres Leader programot valósítottak meg az előző kiírások alkalmával. Reméljük, pályázatunk sikeres lesz és mihamarabb minden erőnkkel a tervek részletes kidolgozására, majd azok megvalósítására összpontosíthatunk.
-szf-