2014. augusztus 19-én rendezték meg a magyar Parlament Vadásztermében a Külhoni Magyarságért Díj átadó ünnepségét. A kitüntetettek között volt Szövetségünk, a Csemadok is. A kitüntetést Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke vette át Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettestől és Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkártól. A Csemadok részéről az ünnepségen jelen volt még Köteles László általános alelnök és Görföl Jenő országos titkár.
Semjén Zsolt köszöntőjében arról beszélt: a magyar nemzet egy és oszthatatlan és csak akkor tudunk megmaradni csonkítatlanul, ha minden nemzetrész megőrzi örökségét. A díjról azt mondta: az annak az elismerése és köszönete, hogy a kitüntetettek megőrzik és továbbépítik sajátosságaikat és ezzel az egyetemes magyarságot őrzik meg.
Potápi Árpád János beszédében azt mondta: 2011 óta minden évben olyan személyeknek illetve szervezeteknek adják át az elismerést, akik a Szent István-i örökség továbbörökítői, akik a határokon túl élő magyar közösségek érdekében a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban, a gazdasági életben kiemelkedő tevékenységet végeznek. A Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség, a Csemadok méltatása során elhangzott: az 1968 márciusi Csemadok-program igazi demokratikus áttörés volt a kisebbségi magyar politikában. A nemzetiségi kérdés rendezésére vonatkozóan az önigazgatás és a kollektív kisebbségi jogok alapján fogalmazta meg javaslatait. A nemzetiségi alkotmánytörvény kidolgozása mellett javasolta az államhatalmi és végrehajtó szervek melletti nemzetiségi szervek, köztük nemzetiségi minisztérium létrehozását, a magyarok számára hátrányos, 1960. évi közigazgatási elrendezés kiigazítását, valamint az 1945 után hozott magyarellenes jogszabályok felülvizsgálatát. A Csemadok 1989-ben nem alakult párttá, ennek ellenére 50 ezres tagságát mindmáig hatékonyan képes mozgósítani.
A Csemadok tagsága nevében gratulálunk a két további felvidéki kitüntetettnek, Tamás Aladárné nyugalmazott pedagógusnak – Ilonka néninek és az alsószeli Zele törzsnek, a Jurta Napok szervezőinek.
Részlet Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár ünnepi beszédéből:
A mai napon díjazott, az élet számos területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó magyarok ezeket az értékeket, a magyarság örökségét ápolják, fejlesztik és adják át nekünk mai magyaroknak és a jövő nemzedékének. Talán épp ez a legfontosabb tanulság, amit a maihoz hasonló jeles napok, események fednek föl előttünk: megfogalmazni a kérdést, hogyan lehetünk méltóak őseink örökségéhez, hogyan tudunk úgy cselekedni, hogy az a magyar nemzet közösségének megelégedésére, gyarapodására szolgáljon? Múltunkra, hagyományainkra, nagyjainkra, így Szent István királyra, nem csupán emlékezni kell, hanem éltetni is szellemiségüket. Ez pedig csak tettek által lehetséges. A Külhoni Magyarságért Díj ezeknek a tetteknek az elismerése, és a tettek mögött álló teljesítményé, elhivatottságé, amit a magyar nemzet fennmaradására fordítottak. Mindannyiunkért dolgoztak és dolgoznak ma is: nem önös érdekből, fizetségért vagy bármi más egyéni megfontolásból, hanem kizárólag a magyar nemzet iránt érzett szeretetből és felelősségviselésből. A körünkben ülő személyek és szervezetek képviselői azok, akik példát mutatnak fel nekünk ezen tulajdonságokból. Az idei évben ráadásul két, a diaszpóra magyar közösségében tevékenykedő szervezetet is kitüntetésben részesítünk, ami jól tükrözi, hogy a Kárpát-medence magyarságán túl az egyetemes magyar nemzetért végzett kiemelkedő munka is kulcsfontosságú érték a számunkra. Ezen a napon szeretnénk tisztelegni az Önök által felépített életmű előtt és tovább ösztönözni Önöket, hogy még hosszú évekig építsék azt az egész magyarság szolgálatában.
Szívből gratulálok a Külhoni Magyarságért Díjjal méltán elismerteknek!