A szívelégtelenség akkor alakul ki, amikor a szív már nem képes biztosítani a szervezet számára szükséges vérmennyiséget a megfelelő oxigén és tápanyag ellátásához.
Krónikus szívelégtelenséget okozhat:
szívkoszorúér szűkület, szívizominfarktus, veleszületett szívbetegségek, alkoholizmus, mérgezés vagy anyagcsere betegség okozta szívizom betegség, szívizomgyulladás, szívritmuszavarok, főleg a szapora szívműködéssel járó formák, magas vérnyomás betegség, szívbillentyű betegségek, elhízás, hormonbetegségek, pl. pajzsmirigy túl- vagy alulműködése
A krónikus szívelégtelenség tünetei:
fáradékonyság, teljesítőképesség csökkenése, alvászavar, szédülés, aluszékonyság az agy csökkent vérellátása következtében, nehézlégzés (kezdetben fizikai terhelésre, később nyugalomban is, gyakori az éjszakai nehézlégzés), telt nyaki vénák, boka, lábszár duzzadása (a szív nem képes az erekbe a vért kielégítően továbbítani, ezért az erekben lévő folyadék pang), gyakori éjszakai vizelés (vizelet kiválasztás éjszaka növekszik), az arc és az ajkak szederjessége (cianózis), gyorsult vagy lassult szívverés.
Mi a teendő a panaszok csökkentése érdekében?
A keringési elégtelenség súlyosságától függően alakul a beteg életmódja. Enyhe keringési elégtelenség esetén gyakran elegendő az életmód megváltoztatása.
Gyógyszeres kezelés
A kezelőorvos által felírt gyógyszerek pontos bevétele a meghatározott időben, módon, adagban. A helyesen szedett gyógyszerek hosszú évekig jó életminőséget biztosíthatnak a betegeknek.
Leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek (konzervatív kezelés)
Digitalisok,
Hatása: boka- lábszár duzzanat csökken, visszér tágulat csökken, gyorsult szívverés csökken, fáradékonyság- nehézlégzés csökken, közérzet javul.
Előfordulhat felhalmozódása a szervezetben, ennek tünetei: étvágytalanság, hányinger, hányás, ritmus zavarok, szikra látás, lassú szívverés. Ennek elkerülése: csak az előírt adagot vegye be, ha ilyet tapasztal az aznapi gyógyszer adagot ne vegye be és forduljon kezelőorvosához!
Perifériás értágítók, a kezelőorvos javaslatára. A perifériás értágítók hatása: a kis verőerek falát ernyeszti, így csökkenti azt az ellenállást amelyet a bal kamrának a vér kilökésekor le kell küzdenie.
Vízhajtók, alkalmazása kezelőorvosa utasítása szerint.
Hatásuk: a „fölösleges” vizet eltávolítja a szervezetből így csökkenti a szív terheltségét.
Nehézlégzés, légszomj, bokavizenyő esetén bevehet egy tablettával több vízhajtót, de minél előbb keresse fel kezelőorvosát. Bizonyos vízhajtók (pl. Furosemid) csökkentik a kálium szintet így az orvos által javasol mennyiségű kálium pótlás elengedhetetlen szedésükkor.
Véralvadásgátlók:
A kitágult, rosszul összehúzódó szívüregekben alvadék képződhet, amely leszakadva, pl. agytrombózist okozhat. Ennek megelőzésére szolgálnak a véralvadásgátlók, alkalmazásuk szigorúan a kezelőorvosa előírása alapján.
A keringési elégtelenséget okozó kórképek egy része csak szívműtéttel szűntethető meg. A műtét után az esetek többségében a keringési elégtelenség megszűnik.
A legsúlyosabb állapotokban szívátültetés is javasolható. Ilyen esetben a beteg várólistára kerül.
MUDr. Czellárik Mária, Vágsellye