Az internet elterjedésével egyre gyakrabban felmerül a kérdés: kié lesz a weboldal a tulajdonos elhalálozása esetén, hiszen főleg vállalkozásoknál jelentős értékről lehet szó.
A kérdés megválaszolásához először is tisztáznunk kell, ki a weboldal tulajdonosa (felhasználója), hiszen egy laikusnak ez sem teljesen nyilvánvaló. A weboldal tulajdonosa azonos a domén tulajdonosával, tehát azzal a személlyel, aki a weboldal címében szereplő domén nevet regisztrálta valamely webhosting szolgáltatónál. Amennyiben ez jogi személy (pl. gazdasági társaság), viszonylag egyszerű az örökös dolga, mivel a jogi személyek létezését a haláleset többnyire nem befolyásolja. A megkötött szerződések így továbbra is érvényben maradnak, és a szükséges személycsere és a vele kapcsolatos adatok módosítása után a jogi személy folytathatja tevékenységét. Természetes személyek esetén már kicsit bonyolultabb a dolog, hiszen csak a hagyatéki eljárás lefolytatása után válik egyértelművé, ki a domén név örököse, persze ha egyáltalán belekerül a hagyatéki végzésbe. Ha igen, az örökös a jogerős végzés alapján gyakorolhatja ehhez kapcsolódó jogait. Ha viszont a domén névre nem tér ki a végzés, két eset lehetséges: amennyiben egy vállalkozás weboldaláról van szó, az örökli a domén nevet, aki a vállalkozást, ha pedig magánjellegű a weboldal, az örökösök megegyezésén múlik, ki veszi át a domén nevet (ha nem tudnak megegyezni, póthagyatéki eljárást kell indítani ennek letárgyalására). Mivel a hagyatéki eljárás gyakran elhúzódik, fontos, hogy az örökösök ezalatt is gondoskodjanak a domén regisztrációjának meghosszabbításáról az éves díj befizetésével. Ennek elmulasztása akár a domén elvesztésével is járhat, hiszen ilyen esetben bárki regisztráltathatja a felszabadult domén nevet. Szükség esetén a hagyatéki eljáráson belül kérhetjük a domén név regisztrációjának ideiglenes letiltását is az eljárás jogerős lezárásáig.
Amennyiben egy „befutott“ weboldalról van szó, a tulajdonos haláláról érdemes minél hamarabb értesíteni a megfelelő webhosting szolgáltatót vagy egyenesen az SK-NIC, a. s. társaságot, amely a szlovákiai domén nevek nemzeti szolgáltatója a webhosting társaságokon keresztül. Ezzel kapcsolatban felhívnám a figyelmet az SK-NIC, a. s. szabályzatára, mely szerint a domén-tulajdonos halálával a domén-szerződés megszűnik! Bár ez a szabály jogilag eléggé vitatható, ha meg szeretnénk tartani az elhunyt domén nevét, jobb, ha bejelentjük a halálesetet, és megegyezünk a szolgáltatóval a további teendőkről.
Mgr. Szekeres Klaudia, ügyvéd
(Tel.: 0914-240723, 031-7796006)