Kedves Olvasók!
Engedjék meg, hogy bemutatkozzam. Szabó Éva vagyok, Taksonyon élek, és nagyon szeretek főzni. Azt is mondhatnám, egy szakácsnő lakozik bennem. A hagyományos konyha, az ún. házikoszt a kedvencem, de szívesen kipróbálom más régiók, népek ízeit is. Nagyon szeretem az olasz konyhát, és itt nem a pizzáról, illetve a spagettiről beszélek, hanem a régi, békebeli mammák által kipróbált receptekről. A konyhában az egyszerűségre törekszem, és nem utolsó sorban arra, hogy rövid időn belül készüljön el a finomság. Rovatomban olyan recepteket szeretnék bemutatni, amelyeket másoktól kaptam és kipróbáltam, vagy én kísérleteztem ki. Mivel az ünnepi nagy eszem-iszom mögöttünk van, jöjjön egy-két laktató, de mégis könnyű étel.
Sült rizs
A sült rizs eredetileg ázsiai étel. Megjegyzem, én mindig a vasárnapi maradék rizsből készítem, sőt a maradék sült húst is felhasználhatjuk.
Hozzávalók: Egy maroknyi csíkokra vágott csirkemell vagy sertés karaj, 1 nagyobb vöröshagyma, 4-5 duci fokhagyma, 1 doboz konzervgomba vagy 10 db friss gomba, egy konzervkukorica, egy maroknyi fagyasztott zöldborsó, 1 kiskanál reszelt gyömbér (ez adja meg az ázsiai jelleget, de akár ki is maradhat), 1 nagyobb sárgarépa lereszelve, 1 tojás, só, bors, és egy jó adagnyi főtt rizs, hidegen.
Elkészítés: Ha friss húst használunk, akkor azt először bepácoljuk a következő pácba: 1 tk olaj, 1 tk mustár, 1 tk szójaszósz, ½ tk méz, bors. Kb. 10 percig állni hagyjuk a húst, addig megihatunk egy teát. Fogunk egy jó masszív serpenyőt, (én wokot használok ennél az ételnél), olajat forrósítunk, beledobjuk a husit és pár perc alatt aranybarnára sütjük. Kiszedjük egy tányérra, és a megmaradt zsiradékon megsütjük a hagymát. Félidőnél belenyomjuk a fokhagymákat, majd ebben a sorrendben a zöldségeket: zöldborsó, friss gomba és a sárgarépa. Középlángon, kevergetve ressre sütjük, úgy 5 percig. Következnek a konzervek, újra kevergetés, sütés és kóstolás. Aki szereti a csípőset csili paprikát is adhat a keverékbez. Újra 5 prec sütés majd jöhet a hús. Felöntjük egy deci vízzel, befűszerezzük, só, bors kedvünk szerint. További öt perc után magas fokozatra allítjuk a gázt és zutty, mehet a rizs. Fontos, hogy hideg legyen, mert a meleg rizs ragacsos lesz. Nagy lángon újabb öt-hét percig pergősre sütjük. Utolsó mozzanatként a felvert tojás következik. Még két perc és kész a finom sült rizs. Tálalhatjuk fejenként egy tükörtojással megkoronázva, de akkor a rizsbe nem teszünk tojást. Szórjuk meg petrezselyem zölddel, hogy szép, mutatós legyen.
Sajtos-gombás finomság
Hozzávalók: ½ kg darálthús, 2 db szikkadt kifli vagy zsemle, 2 db közepes hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 tk mustár, 1 gombakonzerv vagy egy doboznyi friss csiperke, 1 tojás, 5 dkg reszelt sajt, 1 Bambino vagy Karicska krémsajt, 1 doboz tejszín, só, bors, gombás leves kocka, kukoricakeményítő vagy liszt, citromlé.
Elkészítés: Egy tálban összegyúrjuk a húst, a tejben megáztatott kifacsart zsemlét vagy kiflit, a tojást, a reszelt sajtot, az apróra vágott egyik hagymát és a kanálnyi mustárt. Belenyomjuk vagy reszeljük a fokhagymákat. Sózzuk, borsozzuk. Tíz percig pihentetjük a húsmasszát majd kis golyókat formázunk belőle. Teflon serpenyőben, kevés olajon aranybarnára sütjük. Ha készek, kiszedjük és a megmaradt zsiradékon üvegesre pároljuk az apró kockákra vágott második hagymát. Hozzáadjuk a gombát, ( konzerv esetében a levét is), felöntjök 1 liter vízzel, beledobjuk a gomba ízesítésű leveskockát, sózzuk, borsozzuk és puhára főzzük. Ekkor kerül bele a finom krémsajt. Amikor a sajt elolvad jöhet a tejszín. Felforraljuk és vízben elkevert kukoricakeményítővel, vagy liszttel mártásállagúra sűrítjük. Belerakjuk a húsgolyókat és még egyet rottyantunk rajta. Itt szoktam egy kiskanálnyi citromlevet adni az ételhez. Tálalhatjuk rizzsel, de legjobb olasz tésztával. Pennevel vagy makarónival igazán ütős étel. Díszíteni petrezselyemzölddel és egy kicsi reszelt sajttal lehet.
Crumble-Morzsa
A morzsás édességgel Angliában találkoztam. Meglepően egyszerű és finom. Bármilyen gyümölcs jó hozzá, sőt kompótból is készíthető. Leggyakrabban almából készítem, mivel mindig van otthon egy-két szottyadt alma. Sok fahéjjal és mézzel keverem össze. A mostani receptet én „találtam“ fel, mivel nem szívesen dobok ki élelmiszert, és ünnepek után megmaradt sok déligyümölcs, így hát nekifogtam az én „crumble-morzsámnak“. Nagy sikere lett a családban, próbálják ki önök is.
Hozzávalók: narancs, kivi, alma, bármilyen gyümölcs, úgy fél kilónyi. Egy marék mazsola, egy darabka gyömbér, egy darab csoki, 3-4 evőkanál kristálycukor, fahéj, narancshéj. A morzsához egy csomag (250 dkg) sima biszkvit keksz, egy Hera margarin és pár evőkanál kristálycukor.
Elkészítése: A gyümölcsöt meghámozzuk, falatnyi darabokra vágjuk és egy tálba tesszük. Megszórjuk a kristálycukorral, természetesen ha nagyon édes a gyümölcs elég kevesebb is. Mézet is szoktam használni cukor helyett. Mindent összekeverünk: a gyümölcsöt, a mazsolát, a reszelt gyömbért, fahéjat, narancshéjat és az apró darabokra tört csokit.
Robotgépben durva morzsásra összedolgozzuk a kekszet, a kristálycukrot és a kockákra vágott margarint. Kézzel is csinálhatjuk. Ekkor zacskóba tesszük a kekszeket és sodrófával odacsapkodunk neki, míg morzsás állagú lesz. Akkor a legjobb ha vannak benne apró darabkák, mert az fincsi ropogósra sül. Ha ezzel megvagyunk, fogunk egy kis tepsit vagy jénai tálat, kivajazzuk és rászórjuk a gyümölcsöt. Szépen elterítjük, gazdagon megszórjuk a morzsával úgy, hogy befedje a gyümölcsöt. Forró sütőben ropogósra sütjük. Ha megsült, kis tálacskában vagy tányéron kínáljuk melegen. Az angolok vanília sodóval nyakonöntve fogyasztják, de itt a Mátyusföldön én csak porcukorral szórom meg. Nagyon finom. Az olvad csoki, a gyömbér és főleg a narancs jellegzetes íze így együtt igazán mennyei.
Szabó Éva, Taksony