A kertnek minden nap szüksége van a gazdája gondoskodására éppen úgy, mint ahogy a gazdájának is szüksége van a kertjére! Bátorkodom néhány szerény javaslatot tenni azoknak a kertésztársaimnak, akik most vakációjukra készülődnek.
A legkevesebb gond a díszfákkal, a virágzó bokrokkal és az örökzöld növényekkel van, mert ezek – némi öntözés mellett – gond nélkül elviselik a gazdájuk távollétét. A szőlőtőkéket is elő lehet készíteni: a termő hajtásokat tessék visszametszeni úgy, hogy a legfelső fürt fölött még két-három levél maradjon; a meddő és a sűrűn álló hajtásokat tessék rövidre vágni, a hosszú vesszőket pedig gondosan a támrendszerhez rögzíteni.
A fogyasztásra érett őszibarackot, a szedert, a jostát, a paradicsomot, a brokkolit, a zöldbabot persze le kell szedni, ezek 8-10 napig a háztartási hűtőszekrényben használhatóak maradnak. A nyári alma és körtefajták gyümölcsei a fán maradva is elviselik a néhány napos szüreti késedelmet.
A legtöbb gondot az öntözés jelenti – persze csak ott, ahol nincs még automata öntözőberendezés. Mérsékelhetjük a szárazságot azzal, ha a növények talaját rostos tőzeggel, lekaszált fűvel, kéregforgáccsal letakarjuk, mert ez a „mulcs" mérsékli a talaj kiszáradását és csökkenti a növények vízfelhasználását. A cserepes növények megkövetelik, hogy legalább két-háromnaponta megöntözzük őket, de ajánlatos ezeket a vakáció idejére árnyékos helyre állítani!
Ami pedig az öntözés technikáját illeti: inkább ritkábban, de nagyobb vízmennyiséggel öntözzünk! Ha ugyanis csak éppen a felső 3-4 cm-es talajréteget nedvesítjük meg, akkor a víz nem jut el a gyökerekig, a felső talajszint pedig gyorsan kiszikkad, az öntözés hatástalan lesz!
Józsi bácsi