Községünkben, Jókán, mindenki csodálattal figyeli a nyugdíjas klub tagjainak friss és lendületes életvitelét, tartalmas társadalmi és vidám társasági életét. A szervezet alelnökével, Panghy Irénnel beszélgetve szeretném bemutatni a Terra olvasóinak a járási szervek által is kiemelt és dicsért szervezetet.
Mikor alakult a jókai nyugdíjasok klubja?
A Szlovákiai Nyugdíjas Egyesület Jókai Alapszervezete 2001. június 9-én volt hivatalosan bejegyezve, mint polgári társulás a Szlovák Belügyminisztériumban. Szervezgetése már előbb elkezdődött, ugyanis idő kellett a leendő tagok informálásához, az első tagsági gyűlés megszervezéséhez, ahol megválasztottuk az első vezetőséget.
Hány tagja van az egyesületnek?
Az egyesület létszáma változó. Idős emberekről van szó, a kezdő csapatból már sokan eltávoztak, az ifjabb nyugdíjasokat pedig nem tudom miért, de nehezebb beszervezni. Alapjában véve a klub évente 130 -135 tagot tart nyilván. A vezetőség hét taggal dolgozik, az ellenőrzést háromtagú bizottság biztosítja. A szervezet jelenlegi elnöke Rajcsányi Bálint. A kulturális élet szervezése a kulturális, a rászoruló tagok segítése és figyelemmel kísérése pedig a szociális bizottság feladata. A klub tagjai szombatonként találkoznak, ahol lehetőség van egy kis szórakozásra, kötetlen beszélgetésre. Ilyenkor gratulálunk a névnapot és születésnapot ünneplő társainknak, akik süteménnyel vendégelnek meg bennünket. A klub férfitagjai sosem feledkeznek meg a Nőnap és az Anyák napja méltó megünnepléséről, de a legmeghatóbb ünnepünk mégis a Karácsony, amikor az ünnepi vacsora után karácsonyi dalokat énekelve, könnycseppel a szemünkben emlékezünk a régi Karácsonyokra.
Mondana pár szót a szervezeten belüli kulturális életről?
Büszkék vagyunk énekkarunkra, amely az Ezüst Ősz nevet vette fel. Állandó sikeres szereplői a nyugdíjas énekkarok járási és kerületi fesztiváljainak, részt vesznek községünk társadalmi és kulturális rendezvényein, ahol gyönyörű népdalcsokrokkal szórakoztatják a nagyérdeműt. Több tagunk a Cidrus hagyományőrző citerazenekarban működik. Ők a citeratalálkozókon és a folklórfesztiválokon képviselik klubunkat. Nagyon értékes Renczes Gyula tudása, aki több hangszeren is játszik, de a tárogatón előadott dalai aratják a legnagyobb sikert a már említett kulturális eseményeken, ahol szólistaként van jelen. Ők azok, akik minden évben színesebbé teszik a falunap programját. A Komáromi Jókai Színház, a Szlovák Nemzeti Színház, valamint az Istropolis épületében zajló előadásokra mindig megtelik az autóbusz. A somorjai bérletes előadások is nagy sikert arattak a tagság körében. Évente szervezünk kirándulást "Szlovákia természeti szépségeinek megismerése" jegyében.
Van–e a klubnak egészségmegőrző, egészségjavító programja?
Természetesen, talán a legtöbbet ezzel a témával foglalkozunk. Orvosi előadásokat szervezünk, melyen a körzeti orvos, Szakács doktornő főleg az idősebb generációt érintő problémákra keresi a megoldást. Türelmesen magyaráz és válaszol a felmerülő kérdésekre, de volt már csontsűrűség vizsgálat, valamint influenza elleni szervezett oltás az azt igénylő nyugdíjasaink számára. Itt lép be a képbe a szociális bizottság, amely szervezi betegeink látogatását és ha szükséges, akkor a segítségnyújtást is.
Nagy gondot fordítunk a megelőzésre, ezért gyakran szervezünk kirándulásokat a nagymegyeri, dunaszerdahelyi és győri termálfürdőkbe. A podhájské-i gyógyvíz csodálatos hatását is többször kipróbáltuk már. Visszajáró vendégei vagyunk a Nimnica-i gyógyfürdőnek, ahol egy hét alatt tagjaink gyógyterápiás kezeléseken vesznek részt. A felsőbb szervek ajándékaként néhány tagunk a gyűgyi és a Trenčianske Teplice-i gyógyfürdők szolgáltatásait is élvezhették.
Ápolnak baráti kapcsolatokat más nyugdíjas szervezetekkel?
Igen. Nagyon jó a kapcsolatunk a dunaszerdahelyi járás egyesületeivel. Mindig nagyon várjuk a Légen szervezett közös baráti találkozót, ahol kultúrműsor és tánczene mellett újabb és újabb barátságok szövődnek. Most rajzolódik egy magyarországi testvéri kapcsolat kialakulása Szil községgel. Reméljük, hogy a jövőben a két énekkar kapcsán gyümölcsöző lesz az együttműködés.
S amiről nem beszéltünk még. A polgármestertől tudom, hogy felkérésre szívesen veszik ki a részüket a községi hivatal munkájából, a falunap meg talán meg se valósulhatna a nyugdíjasok segítsége nélkül. Csak gratulálni tudok ehhez a mozgalmas, színes és tartalmas időtöltéshez, amit még az ifjúsági klubok is megirigyelhetnének.
Igyekszünk a lehetőségeinkhez mérten, hogy a klub minden tagja magáénak érezze ezt a közeget és hogy a barátság, a tolerancia jegyében mindenki élvezze az együtt töltött időt. Itt szeretném megragadni az alkalmat, hogy köszönetet mondjak támogatóinknak, akik nélkül bizony ez a beszámoló sokkal szerényebb lett volna.
Köszönöm a beszélgetést.
Farkas Anna