Mustáros marhahusi
Ezt a receptet egy kolleginával történt beszélgetés után találtam ki. Ő arról panaszkodott, hogy amikor bébicsősz volt Németországban, olyan családot fogott ki, ahol az anyuka nem tudott főzni. „Csak egy jó receptje volt, a sült tengeri hal mustármártással“- fejezte be a gondolatmenetét kolléganőm. Mustármártás... gondoltam, ez olyan puccos. Nálunk a mustár maximum virslihez, kolbászhoz dukált, sőt sült tengeri halat sem eszünk gyakran, nem még mustármártással. Addig konspiráltam, amíg rostélyos szeleteken próbáltam ki, és mondhatom nagyon bejött. A mustár pikáns íze nagyon illik a - mondjuk ki kereken – a kicsit íztelen marhahúshoz.
Hozzávalók: Annyi szelet marharostélyos, amennyit szeretnénk megfőzni, egy jó nagy fej vöröshagyma, só, törött és egész bors, mustármag, de ki is maradhat, sima étkezési mustár, a díszítéshez pedig egy apróra vágott piros csili paprika vagy petrezselyemzöld, kevés liszt. Ez a recept 4 nagyobb darab hússzeletet tartalmaz.
Elkészítése: A hússzeleteket kicsit megütögetjük, hogy porhanyósabb legyen. Mindkét oldalukon megsózzuk, megborsozzuk és vékonyan megkenjük mustárral. Kicsit állni hagyjuk, addig megpucoljuk a hagymát és szép elegáns félholdakra vágjuk. Teflon serpenyőben zsiradékon szép világosbarnára sütjük, ha kész, kiszedjük és félretesszük. A forró serpenyőbe újabb olajat löttyintünk, fogjuk a hússzeleteket és egyenként lisztbe forgatva előresütjük. Ha készek kiszedjük a húsokat és a serpenyőbe ½ liternyi vizet öntünk, hogy feloldjuk az odasült finom pörcöket. Aki szereti a bor ízét, könnyű fehérbort is használhat víz helyett. Fakanállal felkaparjuk az odaégett darabkákat, felforraljuk és ízesítjük sóval, egész borssal, a mustármaggal és egy teáskanálnyi mustárral. Visszatesszük a husit, hagymát és kis lángon puhára pároljuk. Ha kész, vagyis puha, én úgy csinálom, hogy újra kiszedem a húst és egy kanálnyi vajjal beforralom a szószt. Természetesen megkóstoljuk és esetleg ízesítünk. Néha kell egy ici-pici cukor is, ha nagyon savanykás a mustár. Meghintjük petrezselyemzölddel vagy apróra vágott csili paprikával. Ha gazdagabban akarjuk, tejszínt is tehetünk bele. Knédlivel, tarhonyával, rizzsel kínáljuk.
Spenótleves
Ez már szinte nem is recept, mert annyira egyszerű, hogy szinte szégyen leírni, de tudom ajánlani a leveskedvelőknek, illetve azoknak, akik szívesen hívnak vacsivendégeket. Nagyon mutatós és finom leves, mindenki elájul tőle, és „seperc“ alatt kész.
Hozzávalók: Egy kocka fagyasztott spenót, 1 tejföl, 1 db vöröshagyma, pár szem fokhagyma, fehérbors, 2 db leveskocka, szerecsendió, fejenként egy tojás.
Elkészítése: A hagymát apróra vágjuk, olajon megfuttatjuk. Hozzáadunk 2 gerezd apróra vágott fokhagymát, és azonnal rádobjuk a spenótot. Pár percig pároljuk majd felöntjük egy liter vízzel. Kevergetve nagy lángon megvárjuk amíg a spenót elolvad. Ekkor adjuk hozzá a leveskockákat, fehérborsot, kaparunk rá pici szerecsendiót, sózzuk. Felforraljuk, kicsit főzzük és jöhet még pár gerezd fokhagyma, hogy ütős legyen. 10-15 percig főzzük. Botmixerrel átmixeljük, hogy síma, lágy legyen. Végül óvatosan belekeverjük a tejfölt és kiforraljuk. Fejenként csészébe felütünk egy-egy tojást, és óvatosan beleengedjük a levesbe. Nem keverjük meg, hagyjuk, hogy a tojás megfőjön a forró levesben. Tálaláskor minden tányérba kerüljön egy tojás, amelynek a tetejét kiszúrjuk és akkor a puha sárgája belefolyik a levesbe.
Karamell-álom
Hozzávalók: 20 dkg kristálycukor, 1 doboz tejszín, 10 dkg vaj a karamellhez. A pudinghoz 2 csomag karamelles pudingpor, 1 l tej, cukor, piskóta.
Elkészítése: Elsőként a karamellt készítjük el. Egy masszív, nyeles láboskába öntjük a kristálycukrot és középlángon szép barnára olvasztjuk, pirítjuk. Keverni nem szabad, mert összecsomósodik. Azért kell a nyeles lábos, inkább azt forgatva olvasszuk a cukrot. Ha kész, belekeverjük a vajat és a tejszínt. Pár perc alatt habverővel kevergetve szép, simára főzzük. Kikészítjük a desszertes tálacskákat, mindegyik aljába dobunk egy-egy, tejben megáztatott piskótát. Erre kerül pár kanálnyi a finom, tejszínes karamellből, végül pedig a puding. Kihűtjük és tejszínnel a tetején tálaljuk, amelyre szintén csurgatunk a finom karamellből.
A megmaradt karamell sokáig eláll a hűtőben, öntetként más sütihez, palacsintához is elhasználhatjuk. Nagyon finom. Édesszájúak elől dugjuk el, mert titokban kikanalazzák a láboskából. Én is így szoktam...
F E L H Í V Á S
Kedves Főzőcskézők!
Bizonyára észrevettétek, hogy megújult grafikával készült lapunkban 2 oldal jár nekünk, a gasztronómia kedvelőknek. Köszönjük! Éppen ezért kérlek benneteket lányok-asszonyok, - de az erősebb nem is képviseltetheti magát-, hogy továbbra is küldjétek be szerkesztőségünkbe receptjeiteket. Megtehetitek levél formájában, email-en is, természetesen fotóval mellékelve. Sőt az én email címemre is, amely a következő: eva.szabo29@gmail.com
Továbbá nyitottak vagyunk a kritikára is (építő kritikára), új ötletekre stb... Használjuk ki okosan ezt a két oldalt és ki tudja, lehet, szerencsénk lesz, és a kiadó egyszer majd könyv formájában is megjelenteti receptjeinket. Én már a címét is tudom. „Terrás konyhatündérek bevált receptjei“ Na, mit szóltok hozzá?
Sok szeretettel
Szabó Éva