Májas hurka – hozzávalók: sertésmáj, tüdő, szív, húsos tokaszalonna, bőrke, rizs, vöröshagyma. A rizs kivételével mindent ledarálunk, a rizst megfőzzük. Az egészet összekeverjük, majd törött borssal, majoránnával, sóval és kevés pirospaprikával fűszerezzük. Teszünk hozzá kevés csípőset is. Az összedolgozás után sertésbélbe töltjük és forrásban levő abálében kifőzzük. Sütés előtt tűvel megszurkáljuk, hogy ki ne repedjen.
Disznósajt – hozzávalók: sertésfej, bőrke, tokaszalonna, a disznó nyelve és a nyesedék sovány hús. Mindezt kb. két óra hosszan lassú forrásnál abáljuk. Amikor megfőtt, a fejhúst a csontról lefejtve vékony csíkokra vágjuk, a szalonnát és a bőrkét ledaráljuk és az egészet keverőtálban sóval, törött borssal, fokhagymával fűszerezzük. Jól összekeverjük, majd az abáléből is teszünk hozzá egy keveset, hogy a húskockák elváljanak egymástól. A jól összekevert masszát tisztára mosott sertésgyomorba töltjük, a lyukat bevarrjuk, majd forrásban lévő vízben kb. fél óra hosszat főzzük. A vízből kivéve lepréseljük.
Kása – Az abálé színét lemerjük, félretesszük, a többit leszűrjük. Minden kiló árpadarához két és fél liter abálevet öntünk, megfűszerezzük vöröshagymával, köménymaggal, borssal, sóval, majoránnával és felfőzzük. Amikor már az árpadara megpuhult, hozzáöntjük a felfogott disznóvért és sűrűre főzzük. Ezután kisebb edényekbe rakjuk, nehogy a nagy tömegű kása megsavanyodjék reggelre.
Mészáros Ilona