A 2013-as év folyamán zajlott a külhoni magyar kisiskolások éve program, melynek keretén belül a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkársága a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával meghirdette a Miénk a város! elnevezésű online játékát óvodások és kisiskolások részére. A játékban öttől tíz éves korig vehettek részt a gyerekek. A játék abban különbözött egyéb versenyektől, hogy azon túl, hogy minden résztvevő külön-külön is ajándékban részesült, a legügyesebb kisiskolásoknak lehetőségük volt osztályuk számára elnyerni egy százezer forint értékű Csodasarkot. Összesen 51 darab Csodasarok került szétosztásra Kárpát-medence magyar ajkú iskoláiban.
2013 őszén iskolánk tanulói is bekapcsolódtak ebbe a játékba és szeptembertől november végéig becsületesen dolgoztak. Megoldották az összes kötelező feladatot, sőt még a nem kötelezőket is, amik további plusz pontokat jelentett. A feladatok nagyon változatosak voltak: több rajzot kellett készíteniük, gyurmából figurákat, papírból bábokat, gyümölcsöket, de akadt a feladatok közt például fotózás is, rengeteg keresztrejtvény, szógyűjtés. A játék során a gyerekeknek alkalmuk nyílt megismerni több magyar népmesét, verset, mondókát. A feladatok úgy voltak összeállítva, hogy azok mindenképp a gyermek fejlődését szolgálta. Tanulóink nagy örömmel láttak hozzá a megoldásukhoz, mindig kíváncsian várták a következő feladatot és igyekeztek azokat tudásukhoz, ügyességükhöz mérten a lehető legjobban elkészíteni. A nagy igyekezet ellenére sem gondoltuk volna, hogy az 51 Csodasarokból sikerül egyet elnyernünk. De a csoda megtörtént! Iskolánkról öt tanuló kapcsolódott be a versenybe, hasonló eredménnyel végeztek, de Zsabka Norbert, negyedikes tanuló érte el közülük a legmagasabb pontszámot, ezzel elnyerte az osztálya számára a Csodasarkot, melyet január 27-én a délelőtti órákban szállítottak ki az iskolánkra. Az átadáson a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkársága képviseletében Hajnal Virág és Pathó Marianna főreferensek voltak jelen.
Ez az eredmény ékes példája annak, hogy a kisiskolákon is aktív munka folyik, tanulóik képesek felvenni a versenyt más iskolákkal, sőt, ahogy azt a példa mutatja, akár nemzetközi szinten is. Esetünkben bizonyítva, hogy egy versenyképes, jó színvonalú magyar tanítási nyelvű iskola működik Nemeskosúton.
Mgr. Pálinkás Ildikó