A természetben mindent megtalálunk, amire az emberi szervezetnek szüksége van. Ennek egyike az útifű, melynek több fajtát is ismerjük – köztük a lándzsás és a nagy, hatásuk egyforma. Mindenhol megtalálható, útszélén, határban, kertben. Igyekezzünk ne az út mellett szedni, ahol az autók közlekednek, hanem inkább a kertben vagy a határban, esetleg a gyógyszertárban megvenni. Ha vásárolni szeretnénk bármilyen gyógynövényt, mindig ömlesztettet vegyünk. Ha bármilyen súlyos betegséggel nézünk szembe, leghatásosabb mindig a friss gyógynövény.
Az útifű nagyon sok betegségnél segít, megtisztítja belső szerveinket a lerakódott káros anyagoktól. Ennek mellékhatása lehet kisebb hasmenés, mert ami lerakódva van a szervezetünkben, az alul vagy felül kijön.
Vértisztító, segít minden légzőszervi megbetegedésnél, lerakódásoknál, fekete köhögésnél, tüdőbetegségeknél, tüdőtuberkulózisnál, tüdőasztmánál tea vagy szirup formában. Aki vérszegény, rossz a vére, gyenge, étvágytalan, sovány – fogyasszon útifüvet.
Tüdő- és légcsőgyulladásnál, asztmánál, májbetegségeknél, húgyhólyag problémáknál, hörghurutnál /bronchitída/, nagyon hatásos az útifű és a kakukkfű keveréke egyforma arányban: egy pohár vízbe tegyünk 1 karika citromot és 1 kiskanál szőlőcukrot, négyszer átforraljuk a tűzön, s aztán teszünk bele kb. 1 kiskanál útifüvet. Forrón, kortyonként fogyasztjuk.
Az útifű magjai megelőzik az epekő kialakulását. Naponta 8 grammot fogyaszthatunk. Ezt teakeverékbe ajánlom beletenni.
Az útifű a sebekre - nyitott sebekre, öreg sebekre isteni, gyors segítség. Ha megsérülünk és nincs semmi a közelben, az útifű gyors segítséget nyújt annak ellenére is, ha nincs megmosva. Ha otthon tesszük a sebre, előtte megmossuk, szétdörzsöljük, s így tesszük a sebre. Ha nyitott sebünk van, szétkloffoljuk fával, vagy a saját nyálunkkal megrágjuk az útifüvet, beletesszük a nyitott sebbe, s fáslival bekötözzük éjjelre, majd reggel megtisztítjuk körömvirág kivonattal, s addig ismételjük, míg szépen be nem heged a bőr.
Ha valami megcsíp bennünket, vagy megharap a kutya, kígyócsípésnél úgyszintén rátesszük a szétdörzsölt útifüvet, s kicsit rajta hagyjuk.
Ha a friss összedörzsölt leveleket picit megsózzuk, s rátesszük a nyakunkra, gyógyítjuk vele a strumánkat. Ha hólyag van a lábunkon a rossz cipőtől, vagy a sok járástól, akkor tegyünk a cipőnkbe útifűlevelet, s a hólyag begyógyul.
A trombózánál szintén ajánlatos teakeverék formában.
A rákos daganatok is eltűnnek, ha útifüvet rakunk rájuk, de ilyen esetekben először majoránnás olajjal /friss, ha nincs szárított majoránnát leöntünk olivaolajjal, s úgy hagyjuk két hétig/ kenjük a beteg mirigyeket, rátesszük a szétnyomott útifűt, rá egy egyszerű szilonzacskót, s bekötözzük éjjelre fáslival. A rákos daganatoknál ajánlom a körömvirág, cicfarok és csalán keverékéből egyforma arányban készült teát, naponta legalább egy litert, ne feledjük, leghatásosabb a friss teakeverék. A beteg mirigyeknél, daganatoknál úgyszintén segít a körömvirág kivonat, ha naponta többször, 10 – 15 alkalommal kenjük, eredménye lesz.
Szirupot többféleképpen készíthetünk:
Szabó Erzsébet