Az elmúlt évek sikeres rendezésein felbuzdulva a sókszelőcei önkéntesek csoportja az idei évben is bekapcsolódott a focival a rasszizmus ellen elnevezésű akcióhétbe. A FARE már több éve azon fáradozik, hogy a sporton keresztül felhívja a figyelmet a kirekesztésre és a faji megkülönböztetésre. Ezért az idei évben is egész Európában számos focitornát támogat. Minden évben az a szervezet kap jogot hasonló focitornák megrendezésére, aki veszi a fáradságot, hogy elkészítsen egy színvonalas pályázatot, amit azután a FARE, ha érdemesnek talál anyagiakkal is támogat.
Településünk szociális dolgozója, Vadkerti László és a helyi Osztényi Leander MTNY Alapiskola és Óvoda pedagógusa, Mészáros Marián dolgozták ki a pályázatot, és a pozitív elbírálás után pénzbeli támogatást kaptak az akció lebonyolítására. Így egyikei lehettek annak a több mint 300 településen megrendezendő, egész Európát átölelő programsorozatnak, ami a futballal a rasszizmus ellen akcióhét keretén belül valósult meg, és a „Mi a foci gyermekei vagyunk“ nevet viselte.
A labdarúgótorna 2015. október 19-én került megrendezésre az alapiskola tornatermében. A FARE támogatásán kívül segítségünkre voltak még a községi hivatal és a helyi Progres mezőgazdasági szövetkezet.
A labdarúgótornán az egyes csapatok úgy állítottuk össze, hogy egy csapatban focizhasson a roma nemzetiségű, a magyar nemzetiségű és a bevándorló gyermek. A tanulók négy nyolctagú csapatot alkottak, minden csapat egy híres futballklub nevét viselte. Így játszhattak tornatermünkben a Real Madrid, a Londoni Chelsea, a Bayern München és az FC Barcelona csapatai. Ez utóbbi név alatt a baráti Győrsági Alapiskola kis labdarúgói futballoztak, akik nagy örömünkre idén ismét elfogadták meghívásunkat. A focitornán mindenki játszott mindenki ellen. A hat meccs lejátszása után alakult ki a csoport végeredménye: Első helyen a Real végzett, második a Bayern, harmadik a Chelsea és negyedik a Barcelona lett. A legjobb góllövő Sztojka Pál lett kilenc góllal.
A tanulók a kifüggesztett plakátok és zászlók által tudomást szereztek a focitorna fő mondanivalójáról és arról, hogy itt nem az a fontos ki nyer és ki veszít, hanem az, hogy a labdarúgáson keresztül megtanuljuk tisztelni a másikat és elfogadni a másságot. Sajnos, ebben az évben nem telt a hagyományos pólókra, mert a FARE londoni szervezői 30 százalékkal csökkentették a rendezvényekre szánt támogatást.
-VIME-