Gyakori problémaként merül fel a pszichológusok rendelőjében az éjszakai ágybavizelés. Ezt a meglehetősen kényes témát nehezen vallják be a szülők és elodázzák a segítségkérést.
A bepisilésről (enuresis), mint problémáról átlagosan 5 éves kor felett beszélhetünk, akkor is csak úgy, ha a gyermek legalább három hónapig, hetente kétszer bepisil. Ezen életkor fölött mindenképpen el kell kezdeni keresni a kiváltó okokat, és orvosolni azokat. Megfigyelhető, hogy többségében a fiúknál fordul elő, és nem elhanyagolható az öröklődés szerepe sem, tehát ha az egyik szülő küzdött az enuresissel gyermekkorában, nagy valószínűséggel a gyermeke is fog. Kétféle típusát különböztetjük meg:
Kiváltó mechanizmusként megjelölhetnénk sok tényezőt, de mielőtt felkeresnénk egy pszichológust, érdemes a gyermekorvosnál kezdeni, aki továbbirányít majd urológushoz, nefrológushoz, hogy kizárjuk a lehetséges szervi (organikus) okokat (pl. fityma vagy szemérem-környéki gyulladás, epilepszia, nagy mennyiségű vizeletürítés, sok kalcium a vizeletben, cukorbetegség, megnagyobbodott orr-garatmandula következtében bekövetkezett alvási apnoe, húgyúti fertőzések, daganatok, idegrendszeri megbetegedések, kórosan sok folyadékbevitel). Ha mindezek negatívak, és ennek ellenére a bepisilés folytatódik, akkor érdemes utánajárni a pszichés okoknak, amelyek főleg a másodlagos formához társulnak (pl. válás, kistestvér születése, traumák, halálesetek, költözés stb.). Fontos az, hogy minden esetben komplex állapotfelmérést végeztessünk a megfelelő kezelés érdekében.
Van, hogy az idő előrehaladtával magától elmúlik, de a szülők is próbálkozhatnak otthon egyszerű gyakorlatokkal.
Ne feledjék: „Nem egy nap alatt épült Buda vára!“. Sok türelmet és kitartást kívánok, s ha ennek ellenére sem javul az állapot, keressenek fel néhány szakembert, közös erővel könnyebb megtalálni a megoldást.
PhDr. Kosinszký Réka, Vágkirályfa