Közel egy éves kutatómunka ért véget 2016. szept. 30-án, amikor az Országos Széchenyi Kör megbízásából a Mátészalkai Széchenyi István Katolikus és Német Nemzetiségi Általános Iskola falai közt megrendezték "A mi Széchenyink" műveltségi vetélkedő döntőjét.
A "legnagyobb magyar" születésének 225. évfordulója tiszteletére meghirdetett vetélkedő előzményeiről annyit, hogy a tavaly ősszel meghirdetett vetélkedőre 72 csapat nevezett be a Kárpát-medence különböző településeiről.
Iskolánk 7. évfolyamából Farkas Tamás, Jalili Linda és Vass Rita alkotta a Hídverők csapatát. Felkészítésüket Mészáros Magdolna vállalta.
Az érdekes és igényes feladatok novembertől foglalkoztatták a csapatokat. A legtöbb pontot szerzett versenyzőket középdöntőre hívták meg, így a felsőszeli gyerekek 2016. május 27-én mérhették össze tudásukat 10 más csapattal. A végeredmény kedvező lett, csapatunk is bejutott a nemzetközi döntőbe, melyre szeptembervégén került sor a Szatmár megyei városban.
A verseny délelőtt kezdődött az iskola tornatermében. Péchy Mária, az Országos Széchenyi Kör elnöke köszönte meg a fogadó iskolának a magas színvonalú szervezést, továbbá sok sikert kívánt a döntőhöz.
A teremben levő térképen láthatók voltak azok a települések, ahonnét a résztvevő csapatok érkeztek. Szlovákiából, Felsőszeliből, Vajdaságból a szabadkai gyerekek voltak jelen, Magyarországról pedig Petneházáról, Egerből, Kaposvárról, Budapestről, Mádról, Nyíregyházáról, Kiskunfélegyházáról érkeztek csapatok.
A verseny 10 fordulóból állt. Érdekes és izgalmas feladatok váltották egymást. Nem hiányoztak a meglepetések sem. A délutáni eredményhirdetés az iskola udvarán álló Széchenyi-szobor megkoszorúzásával kezdődött, majd Péchy Mária ismertette az eredményeket. Valamennyi csapat emléklapot és tárgyi jutalmakat kapott.
Délután városnézés következett, a Szatmári Múzeumban érdekes volt a szekérgyűjtemény, megtudtuk, hogy a fény városának nevezik Mátészalkát, továbbá olyan hírességek származnak onnét, mint Tony Curtis színész vagy George Zukor, filmrendező.
Este néptáncbemutatót láttunk és táncházban tanultuk a szatmári tánclépéseket. Kitűnő hangulat volt.
Másnap kiránduláson vettünk részt, megtekintettük a Szatmár északkeleti részét, megismerkedtünk a régió kultúrtörténeti látnivalóival. Túristvándiban megnéztük a működő vízimalmot, láttuk a kis Túrt, ahol siet a Tiszába, Nagyaron a felújított Luby kastély lenyűgöző látványa és a hatalmas rózsakert, ill. a télikert kerített hatalmába. Emlékezetes marad Szatmárcseke, ahol a különleges csónakos fejfák temetőjében megkoszorúzhattuk Kölcsey Ferenc síremlékét és a nemzeti imánk éneklésével tiszteletünket fejezhettük ki.
Tákoson megcsodáltuk a 18. században épült református templomot kazettás mennyezetével.
A körutazás alatt tapasztaltuk, hogy ez a gyönyörű vidék is nagyon gazdag a történelmi látnivalókban és a hagyományok őrzésében is összefognak az ott élők.
Örvendetes tény, hogy iskolánk tanulóinak kitartó munkája révén ilyen szép élményekben lehetett részünk.
Mészáros Magdolna