A köhögés számos betegség tünete lehet, például gégegyulladás, hörghurut, tüdőgyulladás, arcüreggyulladás, idegentest félrenyelés, asztma, allergia, immuneredetű tüdőbetegség, gyomor reflux betegség stb., ám elsősorban a megfázások kapcsán fordul elő. A légúti fertőző betegségeket leggyakrabban vírusok és/vagy baktériumok okozzák, cseppfertőzéssel - azaz köhögéssel, tüsszentéssel - terjednek. A kórokozók hatására az orr- és garatnyálkahártya megduzzad, a légcső, a légző rendszer nyálkahártyája begyullad, és ezáltal ingerli az úgynevezett köhögési receptorokat.
A veleszületett légúti betegségek, a rossz szociális körülmények, az immunrendszer betegségei, az alultápláltság és természetesen több más betegség mind fontos rizikótényező a megfázásos köhögés kialakulása számára. Nyomatékosan fel kell hívni a figyelmet a dohányzás, illetve a dohányfüstös környezet veszélyére! Sajnos nem egyszer találkoznak az orvosok olyan esettel, amikor a gyermek rendszeres fulladását a dohányfüstös környezet provokálja. A cigarettafüstben lévő anyagok ugyanis állandó gyulladásban tartják a légutakat, így azok könnyebben támadhatóvá válnak számos kórokozó számára.
A köhögés típusai
Ugató köhögés
A köhögést három típusba lehet sorolni. Az első a sokak számára ismert ugató köhögés. Ez a köhögés sokszor a legváratlanabbul, az éjszaka közepén jelentkezik. Főleg a gyermek beteg kutyaugatás szerűen köhög, rekedt, belégzése nehezített. Ezt a köhögést a gége illetve a gége alatti terület gyulladása eredményezi, melyet leggyakrabban vírusfertőzés okoz. A gége gyulladásakor a légutak kiszáradnak, a nyálkahártya megduzzad, ezáltal a légutak szabad átjárhatósága a levegő számára csökken. Három éves kor alatt a légutak fejletlensége miatt a betegség a légutak elzáródását eredményezheti, ezért mindig vegyük nagyon komolyan a tüneteket. A gyermeket takarjuk be, nyissunk ablakot (a beáramló párás levegő jót tesz, átnedvesíti a száraz légutakat), ha van otthon, adjunk neki kalciumot és menjünk azonnal az ügyeletre. Ha nagy a baj hívjunk mentőt! Hároméves kor felett szerencsére a légző rendszerben a porc annyira megerősödik - kivéve egyes légúti fejlődési rendellenességekben -, hogy a betegség már nem jelent ilyen veszélyt gyermekünkre.
Száraz köhögés
A száraz köhögés általában vírusfertőzések kapcsán jön létre. Rendszerint a hörghuruthoz, légcsőhuruthoz, mellhártyagyulladáshoz kapcsolódik, de a tüdőgyulladás tünete is lehet. A gyermek nem egyszer kimerül a sok köhögéstől, mely hányást is provokálhat. Váladékos köhögés. A harmadik típusú köhögés a felszakadozó köhögés, amely általában arcüreggyulladásra, a hörghurut bizonyos fajtájára, illetve tüdőgyulladásra utalhat. Természetesen van a kevert típusú köhögés, melynek során a száraz és szakadozó köhögés keveredik egymással. A felszakadozó köhögés során köpetürítés is előfordulhat, melynek jellege hozzájárul a diagnózis felállításához. Mit észlel orvosunk a vizsgálat alatt? Általában a torok vérbő, arcüreg gyulladás esetén hátul a garatfalon sárgás-zöldes genny csordogálása észlelhető, az orrból vízszerű vagy gennyes váladék folyik.
A mellkas hallgatásával, tapintásával, kopogtatásával orvosunk további információt gyűjt a betegségre vonatkozóan.
A fent említett vizsgálatok mellett vérvizsgálatra is szükség lehet, amely a folyamat típusának, súlyosságának tisztázása illetve a terápia beállításának szempontjából nyújt segítséget. Időnként szükség lehet mellkas illetve arcüreg röntgenre, köpetürítés esetén annak mikroszkópos illetve tenyésztéses vizsgálatára is. Speciális esetben számos egyéb vizsgálatot végeznek, például: allergia teszt, légzésfunkciós vizsgálat, mellkas átvilágítás, mellkas CT.
Minden esetben érdemes orvoshoz vinni gyermekünket, ám ezen túl mi szülők is elősegíthetjük gyermekünk mielőbbi felépülését.
Gégegyulladás
Nagyon fontos a lakás párásítása, a minél gyakoribb szellőztetés. Ha lehetőség van inhalálásra, naponta kétszer-háromszor alkalmazzuk, illetve itassunk minél több folyadékot gyermekünkkel! Emellett háziorvosunk kalciumot, antihisztamin készítményt illetve szteroid tartalmú kúpot (időnként szteroid tartalmú injekciót) írhat fel. A szteroid kúppal nagyon kell vigyázni, mert gyakori alkalmazás esetén jelentős mellékhatással járhat, így szigorúan kövessük orvosunk utasításait! Száraz köhögés. A száraz, kimerítő köhögést mindenképpen csillapítsuk. Ilyen esetben ne adjunk váladékoldót, mert az csak tovább fokozza a köhögést. Orvosunk köhögéscsillapítót, inhalálást, bő folyadékfogyasztást illetve a lakás párásítását fogja javasolni. Ha a köhögés hátterében hörgőgyulladás áll, akkor antibiotikum illetve hörgőtágító készítmények adására is sor kerülhet, sőt a fentebb leírt erős gyulladáscsökkentő szteroid kúp adására is. Gyógyszertárakban, drogériákban kaphatóak különböző mentolos légzéskönnyítő krémek, melyet a mellkasra kenve jótékony hatás érhető el. Mikor forduljunk orvoshoz köhögésünkkel? Váladékos köhögés. A váladékos köhögés esetében a következő elvet érdemes követni: nappal adjunk váladékoldó készítményt (reggel, illetve a kora délutáni órákban), éjszakára viszont adjunk köhögéscsillapítót, hogy gyermekünk tudjon pihenni. Estére, lefekvés előtt sose adjunk váladékoldót, mert az is köhögteti gyermekünket, így éjszakai nyugalmát lehetetlenné téve. Kétféle váladékoldó létezik: egyik az áttetsző váladék, míg a másik a gennyes váladék oldására szolgál. Ebben kérjük ki az orvos tanácsát, hogy beteg gyermeknek mire van szüksége! Ha a váladékos köhögés hátterében tüdőgyulladás illetve arcüreggyulladás áll, akkor antibiotikum készítményt kaphat gyermekünk, arcüreggyulladás esetén pedig az orrnyálkahártya lohasztó készítmény és az arc infralámpával való melegítése szükséges. Mint minden köhögési típus esetében, itt is fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása.
MUDr. Czellárik Mária