A horkolás kialakulását számos tényező fokozhatja
A lágyszájpad és a nyelvcsap (uvula) lazasága, nagysága befolyásolhatja a levegő áramlását. A gyermekkori horkolás kiváltó oka legtöbbször a heveny, vagy krónikus gyulladás következtében megnagyobbodott orr, illetve garatmandula. Heveny gyulladás esetén gyógyszeres kezelés hatására a megnagyobbodott mandulák megkisebbedhetnek. A krónikus gyulladás következtében a megnagyobbodott mandulákat viszont mandulaműtéttel kell eltávolítani. Mindkét esetben a kiváltó ok megszűntével abbamaradhat a horkolás. Egyes vizsgálatok szerint a horkolást az is befolyásolhatja, hogy, milyen méretű és formájú az ember torka. Minél nagyobb a különbség a száj és a torok mérete között, annál erősebb horkanó hang képződik. Szélsőséges esetekben a horkoló hang akár a 70 decibelt is elérheti, ami egy pneumatikus fúró hangerejével ér fel. A probléma ezért a férfiakat érinti jobban, mivel a nőknek természetszerűleg kisebb a torkuk. Az időseknek már gyengébbek az izmaik, ezért a lágyszájpad ernyedtebb.
A horkolás előfordulása
Gyermekkori horkolás
A horkolás a gyermekkorban is igen gyakori. A rendszeresen horkoló gyerekeknek esetleg magatartásbeli problémákkal, tanulási nehézségekkel kell szembenézniük életük későbbi szakaszaiban, s ez még akkor is igaz, ha a horkolás enyhe fokú, és a gyermek nem küszködik pillanatnyi légzéskimaradásokkal. A horkolás alatti oxigénhiány befolyásolja a gyerekek nappali viselkedését
A horkolás miatt gyakoribbak a figyelemösszpontosítási problémák és szociális beilleszkedési gondok. Az éjszakai ágyba vizelés is gyakran kapcsolatba hozható a gyermek horkolásával. Ha egy gyermek heti 3-4 alkalommal horkol éjszakánként, az azt jelenti, hogy a gyerek alvási gondokkal küzd, és érdemes orvoshoz fordulni a problémával.
A gyermekkori horkolások leggyakoribb oka a garat és orrgarat mandula megnagyobbodása. A horkolást fokozhatja a gyermek megfázása, arcüreggyulladása. A kutatások azt is megfigyelték, hogy az olyan gyermekeknél, akiknél pozitívak lettek az asztma és a különféle allergia tesztek ott a horkolás valószínűsége kétszerese volt a negatív teszteredményekkel rendelkező gyermekekhez képest. A beteg mandula és orrmandula eltávolítása, tehát nem csak az orrfunkció helyreállításában játszik alapvető szerepet, hanem a horkolás megszüntetésével a magatartásbeli problémákon, tanulási nehézségeken, beilleszkedési zavarokon, fáradékonyságon, ágybavizelési problémákon is segíthet.
A horkolás következményei
A horkolás miatti alváshiány negatív hatással van az ember fizikai, szellemi és érzelmi egészségére egyaránt. Kiszámolták, hogy a horkolás következtében egy éjszaka folyamán összesen két percig van oxigén nélkül az agy. Az oxigénhiány, és a horkolás miatti gyakori felriadás következménye a nappali fáradtság. Az érintettek nagy része elgyötörten ébred, és így kevésbé tud koncentrálni a feladataira, mint azok, akik jól alszanak. A horkoláshoz gyakran párosul még magas vérnyomás, szívritmuszavar, fülzúgás, szédülés és halláscsökkenés. A rossz alvás romló szellemi teljesítményhez vezet, és megnöveli az elhízás, a cukorbetegség, a párkapcsolat is romolhat. A legújabb kutatások szerint a horkolás pszichológiai változásokat is okoz az emberi testben, csökkenti a libidót, a szexuális vágyat. Az alváshiány és a depresszió szintén a horkolás következménye lehet. A közlekedésben nagyobb veszélynek vannak kitéve azok, akik horkolnak alvás közben. Egy vizsgálat szerint ötször több balesetet okoznak azok a járművezetők, akik horkolnak, illetve alvás közbeni légzéskimaradásban szenvednek. Az alvászavarral küszködők sokkal fáradtabbak napközben is, mint jól alvó társaik. A horkolók problémája több millió autóvezetőt érint világszerte, akiknél egy éjjel alatt akár 400 légzéskimaradást is számoltak. Ezeket a rövid, pillanatnyi kimaradásokat a páciensek természetesen nem veszik észre.
A horkolás fokozásában az alkohol mindig is az egyik fő bűnösök közé tartozott, mint ahogy egyes altatók is, mert csökkentették a torokizmok működését, főleg a lágyszájpadét. Az alkoholfogyasztás következtében az arc, állkapocs, garat izmai is jobban ellazulnak és ezért a légzés a szájon át történik. Túlsúlyos embereknél is gyakoribb a horkolás, hiszen ők leginkább háton alszanak így súlyuk terhe alatt a mellkas nehézkesen emelkedik és süllyed. Az éjszakai légzés kihagy és a folyamatos oxigénhiány következményeként az illető több ízben, felriad az éjszaka folyamán levegő után kapkodva. Az orvosok ezt a jelenséget Pickwick szindrómának nevezik. A dohányzók körében is gyakrabban fordul elő a horkolás, mert a krónikus irritáció miatt a garat, a gége és orr nyálkahártyája duzzadtabb.
A diagnózis felállításához és a megfelelő kezelés kiválasztásához különböző szakorvosi vizsgálatok szükségesek /mint a poliszomnográfiára, pulzoximetriára, polygráfiára... stb./
Horkolás megszüntetése
A horkolás valódi megszüntetése komplex kezelést igényel, melyhez hozzátartozik a beteg bizonyos szokásainak, életmódjának megváltoztatása is. A horkolás valódi okát kell feltárni és ezzel valódi eredmény érhető el. A siker érdekében le kell mondani az esti alkoholfogyasztásról, a rendszeres altatószedésről. Túlsúly esetén, sokat segíthet pár kiló leadása is. Súlyosabb esetekben alvás közben egy szilikon maszk használata is segíthet, amelyen keresztül belégzés közben magasnyomású levegő gondoskodik a garat nyitva tartásáról. Ezzel a módszerrel az alvás nyugodtabbá, kiegyensúlyozottabbá válhat és a felsorolt szövődmények kiküszöbölhetők.ű
MUDr. Czellárik Mária