Kismácsédon a magyar iskola az 1977/78-as tanévben szűnt meg, a településnek csak szlovák óvodája van, iskolája sincs. Kismácsédon pedig 48,63% a magyar lakosság nemzetiségi aránya, ennek ellenére a magyar szülők eddig nem érvényesítették igényüket a magyar nyelv használatára az óvodai foglalkozásokon. A 2012/13-as tanévben, a kisközségben az óvodáskorú gyermekek létszáma 19 volt, kevés két csoport működtetésére.
Kismácsédon kezdeményezni kell magyar óvodai csoport létrehozását, vagy magyar nyelvű foglalkozások szervezését, mind az óvodában, mind az óvodáskor előtti időszakban, illetve igény esetén iskolabusszal biztosítani a magyar iskolát választó diákok utaztatását a diószegi alapiskolába.
Jánosházán 1945 után a magyar iskola működését nem újították fel. Ma a községben csak szlovák óvoda működik. Amennyiben a településen akad a magyar nyelvű oktatás iránt érdeklődő diák, a diákot a nagyfödémesi iskolának kell felkarolnia.
A járás oktatási hálózatának néhány további jellemzője, sajátossága
A járás óvodái
A járás területén, a 22 magyarok által nagy számban lakott településen (10%-nál nagyobb magyar lakossági arány) 12 magyar és 7 közös igazgatású - magyar és szlovák csoportokkal rendelkező - óvoda működik. Közülük az önkormányzatok fenntartásában önálló szervezeti egységként 6 magyar nevelési nyelvű óvoda, illetve 5 közös igazgatású óvoda működik. (Galántán magyar és közös igazgatású óvoda is működik.) 6 magyar nevelési nyelvű óvoda működik magyar iskola részeként. 2 községben, Nagymácsédon és Taksonyon a magyar alapiskola keretében (a magyar iskolavezetés irányításával) közös óvoda működik. Szlovák iskola keretében nem működik magyar óvodai csoport. A járásban 25 szlovák óvoda, ezek közül a 22 magyarok által nagy számban lakott településen (10%-nál nagyobb magyar lakossági arány) 11 szlovák óvoda működik.
A diákok települések közötti migrációja, és ennek hatása az iskolahálózatra
A Galántai járásban a diákok mobilitására hatással van a régió átlagosnál jobb gazdasági helyzete, a közúthálózat kiépítettsége, a domborzati és a vízrajzi tényezők kedvező volta, az utak és a tömegközlekedés elfogadható állapota, stb. A szülők munkaalkalmakat találnak a környéken, a családok jelentős része rendelkezik egy vagy két személygépkocsival, így a diákok eljutása az oktatási intézményekbe nem ütközik nagy akadályokba. A szabad iskolaválasztás és a különböző támogatásokkal megvásárolt iskolabuszok a migráció mértékének növekedésével, valamint az iskolák vonzáskörzeteinek alapos átalakításával jártak. A járásban a magyar iskolát látogató diákok migrációja három jellegzetes formában nyilvánul meg. Legnagyobb mértékű a járási székhely magyar iskolájának vonzó - elszívó hatásából adódó beutazás. A további jelenség, hogy a szomszéd járásbeli Zsigárd község önkormányzata iskolabusszal Alsóhatárról és Királyrévből diákokat utaztat a járáshatáron túli zsigárdi iskolába. A harmadik típusú migráció a kistelepülésekről a legközelebbi teljes szervezettségű iskolába történő beutazás (Kismácsédról Diószegre, Alsószeliből Felsőszelibe, Vezekényről Tallósra.) A Vízkeletről és Feketenyékről a Hidaskürtre való beutazást mérsékeli, hogy a beutazás Hidaskürt helyett ma már jelentős részben Galántát célozza meg.
Napjainkra a járási székhelyre beutazó diákok aránya jelentősen megnövekedett. A környező településekről két évtizede még csak a felső tagozatos diákok látogatták a galántai iskolát. Ma már a Galántai Kodály Zoltán Alapiskola a környék mind több alsó tagozatos iskolájának végzősei számára jelent továbbtanulási lehetőséget. Taksony, Nemeskajal, Kosút településekről tanulmányaikat a felső tagozaton hagyományosan Galántán folytató diákokon kívül jelentős a beáramlás Feketenyékről (23), Vízkeletről (9), mely települések felső tagozatos diákjai eddig Hidaskürt iskoláját erősítették, amely így a veszélyeztetett iskolák zónájába került. A vezekényi (17) diákok a tallósi vagy a hidaskürti, míg a vágkirályfai (9) diákok a vágsellyei iskola felső tagozatáról hiányoznak. A galántai iskola diákszámát a teljes szervezettségű iskolával bíró települések diákjai is növelik: Vága (6 alsó és 6 felső tagozatos diák), Tallós (4 alsó és 4 felső tagozatos diák), mely iskolák maguk is rászorulnának a helybéli diákok megtartására.
Pék László tanulmányából