Az eTwinning oktatási program az európai iskolák közössége, mely az Európai Bizottság eLearning programjának legfőbb alprogramjaként jött létre 2005-ben. 2014 óta az Erasmus+, az EU oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogramjának a részeként működik. A programban részt vevő tanárok felhasználhatják az eTwinning online eszközeit, melyek segítségével kapcsolatba léphetnek más európai iskolák tanáraival, virtuálisan találkozhatnak, megoszthatják egymással ötleteiket és gyakorlati tapasztalataikat. Az iskolák kapcsolatokat alakíthatnak ki más iskolákkal, és közös projekteken dolgozhatnak.
A 2015/2016-os tanévben a tardoskeddi Szemerényi Károly Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola is bekapcsolódott az eTwinning oktatási programba. Ez egy kiváló lehetőség diákjaink és tanáraink számára, hogy kapcsolatot teremtsünk más, európai iskolákkal. Közös célunk az iskolák közti partnerkapcsolatok kiépítése és ápolása, új barátok és kultúrák megismerése, és nem utolsó sorban diákjaink idegen nyelvi képességeinek fejlesztése.
2015 októberében alapiskolánk egy francia anyanyelvű iskolával vette fel a kapcsolatot és indított el közös projektet. Partneriskolánk diákjai Réunion szigetén élnek. Réunion Franciaország tengeren túli megyéje, mely az Indiai-óceánban helyezkedik el, Madagaszkártól keletre.
Közös projektünk címe A divat világa (Die Welt der Mode). A partneriskolák közti kommunikáció német nyelven folyik. Mindkét iskolában 17 - 20 főből álló diákcsapat alakult. A diákok életkora 13 – 15 év, a német nyelvet, mint idegen nyelvet tanulják. A tardoskeddi alapiskolában a 8. és 9. évfolyam tanulói alkotják az eTwinning csapatot. Időközben négy lengyelországi és egy törökországi partneriskola is csatlakozott a projekthez.
Az eTwinning portál (www.etwinning.net) a program legfontosabb találkozási pontja és munkafelülete. A 28 nyelven elérhető portálnak ma már közel 230 277 regisztrált felhasználója van, felületén jelenleg több mint 5462 nemzetközi projekt fut. Partner iskoláinkkal a TestvérTér (TwinSpace) felületet használjuk. Minden projektnek megvan a saját, elkülönített TestvérTere, melyet a részt vevő iskolák személyes munkafelületükről érhetnek el, ha a Nemzeti Szolgáltatópontok jóváhagyták a partnerséget.
A TestvérTéren számos együttműködési és kommunikációs eszköz áll rendelkezésünkre: saját chat szoba – így diákjaink biztonságos online környezetben kommunikálhatnak partnereikkel az iskolán kívül is, postaláda (TwinMail), projektnapló és több fórum is. Emellett ezen a felületen partneriskoláink tagjai különböző anyagokat (képeket, fájlokat és videókat) is tárolhatnak mappákban.
A projekt során a diákok különféle feladatokban vesznek részt (szövegeket fogalmaznak német nyelven, információkat gyűjtenek a témával kapcsolatosan, prezentációkat, fotókat, videó felvételeket készítenek, német nyelven kommunikálnak a partneriskolák diákjaival).
Miután a partneriskolák bemutatkoztak egymásnak, kezdetét vette a közös munka. A divat témához kapcsolódó feladatok minden partneriskola számára azonosak. Említésképpen csak néhány a sok közül: Kedvenc ruháim, Kiegészítők, Korunk divatja, Hogyan öltözködtek nagyszüleink, Esküvői divat, A divat fejlődése, Népviselet. Az iskolák maguk dönthetik el, milyen módon és formában dolgozzák ki az egyes témákat. Vannak diákok, akik szövegeket írnak német nyelven, segédanyagot keresnek egy adott témán belül, prezentációkat készítenek. Nagy örömömre szolgál, hogy csapatunknak van saját fényképésze és operatőre is egy kilencedikes diáklány személyében. Két tehetséges diáklányunk szebbnél szebb ruhakölteményeket tervez, mint például iskolánk egyenruhája vagy a jövő divatja. Csapatunk legfiatalabb tagja egy hatodikos kislány, aki kitűnő német nyelvtudásának köszönhetően lelkesen tagja a csapatnak. A tantárgyak közti kapcsolatok szintén elengedhetetlen részét képezik a projektnek. Nem is gondoltuk volna, hogy a divat világában a zenei, képzőművészeti, a vallási nevelés, a földrajz és a történelem is helyet kaphat.
Büszkén mondhatjuk, hogy csapatunknak saját divattervezője is van iskolánk egykori tanulója, Polakovič Adrianna személyében, aki jelenleg a trencséni művészeti középiskola végzős diákja. Adrika lesz az, aki megtervezi projektünk multikulturális ruhadarabját, amely a tevékenységben részt vevő partnerállamok népviseleteinek jegyeit hordozza majd.
A projekt március végén zárul. A bemutatót iskolánk pedagógusai, tanulói, illetve a szülők előtt tartjuk, és a közös munka eredményeit mutatjuk majd be.
Bízom benne, hogy a projekt mindnyájunkat kellemes élményekkel, hasznos tapasztalatokkal és új barátokkal gazdagít.
Mgr. Győri Beáta, koordinátor