Immáron negyedik éve működik a Vágkirályfai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola mellett a Muskátlis néptánckör. Úgy gondoljuk, szorgos munkájukkal már eljutottak oda, hogy büszkén bemutassuk őket.
Vezetőjük Daru Bertalan Elvira a Szőttes táncegyüttes egykori táncosa, akinek munkáját alkalomadtán férje Daru Zsolt is segíti.
A tánccsoport tagjainak száma 20-25 gyermek között ingadozik. Korosztályuk a legkisebb óvodástól egészen a hét-nyolcadikos kamaszokig terjed. Mindnyájan a vágkirályfai, vágsellyei, galántai magyar alapiskolák, óvodák tanulói.
Célunk, hogy megkedveltessük a gyerekekkel a népzenét, a néptáncot, hogy fejlesszük a ritmusérzéküket, mozgáskultúrájukat, valamint, hogy egy egészséges nemzeti öntudatra neveljük őket azáltal, hogy őseink népi kultúráját sajátítják el.
Felvidéki néptáncokat, gyerekjátékokat tanítunk be a gyerekeknek. Megismerhetnek sokak által elfeledett népszokásokkal, felvehetik elődeink viseleteit, magyar népdalokat tanulhatnak. Az évek során egyre többfajta tájegység dallamvilágával ismerkedhetnek meg.
A megismert és előadott néptánc– és szokásanyagok:
jókai polgári táncok, martosi lánytánc, csallóközi gyerekjátékok, mátyusföldi táncok, gömöri tréfás verbunk, gömöri karéj, lassú és friss csárdás.
A fent említett táncok koreografált előadását többízben is megcsodálhatta a közönség Anyák napi köszöntő műsorainkban, illetve a múlt évben a vágkirályfai falunapokon.
Rendszeres szereplői vagyunk a Vágkirályfán szervezett Karácsonyi műsornak is, ahol Luca-napi népszokásokat, decemberi és karácsonyi népszokásokat elevenítettünk fel előadásunkban.
Tagjaink rendszeres résztvevői a szavaló- és mesemondóversenyeknek, sikeres szereplői a magyar népdalversenyeknek is.
Büszkén mondhatjuk, hogy táncosaink örömmel, lelkesedéssel járnak közénk, mert itt a jó hangulaton kívül szellemiséget és értéket is kapnak.
Tamás Szidónia